Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Czym jest złoto papierowe?
Czym jest złoto papierowe?

Na rynku występują 2 rodzaje złota. Tradycyjne, które funkcjonuje już od prawie 5000 lat jako pieniądz uniwersalny – złoto fizyczne oraz złoto papierowe. Złote papierowe liczy raptem kilka dekad, jednak staje się coraz bardziej popularne. W przypadku złota fizycznego mówi się o istniejącym metalu, które można wziąć w rękę oraz mieć nad nim bezpośrednią kontrolę. Tym samym posiadając fizyczne złoto inwestuje się w sposób skrajnie defensywny. Jednak nie jest to także inwestycja wolna od ryzyka. 

Złoto inwestycyjne a papierowe

Złoto inwestycyjne, inaczej lokacje i nie występuje w postaci sztabek, a także monet bulionowych. Tym samym nie posiadają one własności kolekcjonerskiej oraz niemal 100% wykonane są z czystego złota. Złoto lokacyjne można kupić tylko znanych oraz renomowanych dilerów, którzy dysponują odpowiednią ofertą. Transakcja daje wysokie prawdopodobieństwo unikania fałszywek. Natomiast złotem papierowym nazywa się wszelkie instrumenty finansowe, które dają inwestorowi ekspozycję na daną cenę złota. W tym samym zdecydowana większość tego typu produktów złota nie jest możliwa do zobaczenia. Natomiast w przypadku, kiedy wzrośnie jej wartość było przez inwestorzy mogą zarobić. Transakcja rozliczana jest w fiducjarnym pieniądzu, który nie ma fizycznego odzwierciedlenia.

Papierowe złoto - co warto o nim wiedzieć?

Złoto papierowe pozostaje tylko papierem, nie jest zatem tym samym co złoto fizyczne. Z kolei złoto inwestycyjne odznacza się 100% zawartością czystego złota. Są to między innymi sztabki oraz monety bulionowe, dostępne na rynkach finansowych. Z kolei kategoria złota papierowego mieści przede wszystkim jednostki funduszy ETF. Zdecydowana większość z nich działa w taki sposób, że pieniądze, które zostały pozyskane od inwestorów są kupowane oraz i magazynowane w realnie istniejących w sztabkach złota. To zaś sprawia, że wycena jednostek ETF jest odzwierciedleniem notowań, które charakteryzuje kruszec z prawdziwego złota. Jednak najczęściej inwestorzy nie mogą liczyć na zamianę papierowego złota na fizyczne sztabki. Jednostki złotych ETF są notowane na giełdzie identycznie jak aukcje. Tym samym aby móc i je zakupić konieczne jest posiadanie Rachunku Maklerskiego.

Co nazywamy papierowym złotem?

Wiele osób zastanawia się czy wybrać złoto fizyczne czy papierowe. Złoto fizyczne są to sztabki złota. Natomiast fundusze ETF są jednym z form złota papierowego. Wiele osób wybiera złoto papierowe jako inwestycje, aby zarobić na sprzedaży złota. Jednak zakup złota może stanowić także idealne zabezpieczenie kapitału. Oczywiście istnieją także inne instrumenty finansowe, dzięki którym można zainwestować środki finansowe oraz których wartość pozwoli osiągnąć zysk. W czasie zakupu papierowego złota nierzadko korzystne są kontrakty CFD. Najpierw jednak należy zapoznać się z wadami oraz zaletami i papierowego złota inwestycyjnego. Okazuje się że inwestycja tego typu jest dobra tylko dla niektórych inwestorów. Brak pokrycia w przypadku większości ETF w realnym złocie może sprawiać, że tego typu lokata kapitału wiąże się z wysokim ryzykiem. Zatem jeżeli złoto będzie potraktowane nie tylko jako szansa na zysk lecz również zabezpieczenie kapitał wówczas ETF może być nieco gorszym rozwiązaniem aniżeli fizyczne złoto. Dotyczy to szczególnie gwałtownych kryzysów, kiedy bardzo szybko może okazać się, że złoto posiadane na papierze nie istnieje w realnym świecie, a tym samym nie da się go wypłacić. Będzie to oznaczało, że cały zainwestowany kapitał w papierowe złoto po prostu przepadnie. Papierowe złoto oznacza wszelkie fundusze jakie naśladują kurs tego metalu, tym samym są ciekawym rozwiązaniem biznesowym. Mają one bardzo wiele zalet, jednak wiążą się z dużym ryzykiem. Dlatego decyzja o inwestowaniu w złoto papierowe powinna uwzględniać wiele elementów, a przede wszystkim stosunkowo wysokie ryzyko utraty środków.

Czy inwestycja w złoto papierowe się opłaca?

Główną zaletą, jaką posiada papierowe złoto są zdecydowanie niższe koszty transakcyjne, a także wysoka wygoda dla inwestorów. Oczywiście tego typu inwestycja ma wady i zalety. Dlatego zanim zacznie się inwestować w złoto należy zapoznać się z trendami panującymi na rynku finansowym. Z pewnością wady inwestowania to wysokie ryzyko. Natomiast inwestowanie w sztabki złota lub papierowe złoto umożliwia uzyskanie wysokich zysków kapitałowych. Dodatkowo nawet w przypadku wystąpienia dużego ryzyka można odrobić straty.

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl