Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Kupno złota a kwestie podatkowe – miniporadnik
Kupno złota a kwestie podatkowe – miniporadnik

W historii niewiele inwestycji dorównywało popularności, jaką cieszy się złoto inwestycyjne. To zabezpieczenie przed praktycznie każdym ryzykiem, od inflacji po wstrząsy gospodarcze, wahania kursów walut, a nawet wojny. Myśląc o inwestowaniu w złoto, nie ograniczaj się do kupowania fizycznego złota, takiego jak monety czy sztabki. Alternatywy dla inwestowania złoto obejmują kupowanie akcji spółek wydobywczych złota lub funduszy giełdowych złota (ETF). Jak inwestować korzystnie w złoto i z jakimi komplikacjami może wiązać się taka inwestycja? 

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto dla inwestorów zawsze było aktywem ochronnym w czasach kryzysu, a na tle ograniczonych obrotów walutowych złoto stało się jednym z najbardziej „twardych” aktywów. W kontekście rosnącej inflacji i wojny perspektywy wzrostu wciąż są na poziomie 20-25%, a nadchodzący kryzys gospodarczy wywołany wojną w Ukrainie z pewnością przyspieszy wzrost cen złota. 

Istnieje kilka sposobów inwestowania w złoto. W formie pośredniej, to otwarcie konta metalowego (gdzie walutą są metale szlachetne - złoto, srebro, platyna lub pallad). Zakup akcji spółek wydobywczych złota to świetna opcja na inwestycję długoterminową. Kontrakty terminowe są bardziej ryzykowne, ale dają też większe zwroty przy mniejszym kapitale. Ta metoda jest odpowiednia dla transakcji krótko- i średnioterminowych. Czym innym jest jednak złoto inwestycyjne.

Najpopularniejszym sposobem jest oczywiście kupowanie sztabek złota. Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić złoto inwestycyjne, to można tego dokonać w większości banków. Nie mniejszą popularnością cieszą się też monety wybite ze złota. Można je łatwo przechowywać i szybko sprzedać. Inwestycja czy to w złote sztabki, czy monety jest aktualnie bardzo dobrym pomysłem. Złoto jest odporne na inflację, dewaluację waluty i jest tradycyjnym instrumentem inwestycyjnym w czasach kryzysu i wojny.

Jak wygląda zakup i sprzedaż złota inwestycyjnego?

Masz prawo do swobodnego zakupu sztabek złota w dowolnej ilości. W sprzedaży dostępne są sztabki o wadze od 1 g do 1 kg. Ich parametry techniczne i normy są zatwierdzone przez państwo. To tak zwane złoto inwestycyjne. Cena za sztabkę jest ruchoma i podlega kilku zmiennym, ale jest niezależna od inflacji i gospodarki danego kraju. Każda sztabka musi mieć swoją wagę, metal, próbkę, markę producenta oraz unikalny numer. Dzięki tej liczbie możesz śledzić losy sztabek - od produkcji po przetopienie. Ważenie sztabek złota odbywa się z dokładnością do 0,01 g, przy czym kupujący musi widzieć wagę. Do sztabki musi być dołączony certyfikat potwierdzający jej pochodzenie. Certyfikat musi zawierać niepowtarzalny numer wlewka, próbkę, wagę, datę produkcji oraz nazwę producenta. Sztabki najczęściej kupowane są w oddziałach banków. Niekiedy sztabki można też kupić w niektórych wyspecjalizowanych punktach sprzedaży. Polecam wcześniej zajrzeć do informacji na stronach internetowych banków lub skontaktować się z ich obsługą.

Sztabki możesz przechowywać w domu. Ważne, aby były w pudełkach. Nie należy ich otwierać ani nie dotykać rękoma. Pamiętaj, aby zachować wszystkie zaświadczenia i dokumenty. W przeciwnym razie trudno będzie ci później sprzedać złoto. Kupując sztabkę w banku, możesz otrzymać propozycję zawarcia umowy składu. W takim przypadku nie otrzymujesz sztabek do rąk, ale zostawiasz je w banku. Jeśli zdecydujesz się sprzedać sztabki, to znowu odpowiednim miejscem jest bank. Oczywiście sztabkę złota możesz też nabyć od osoby prywatnej i sprzedać dowolnej osobie.

Nieco inaczej jest z monetami. Te sprzedawane są raczej przez instytucje, wyspecjalizowane firmy, a także osoby prywatne. Obrót nimi jest łatwiejszy i swobodniejszy. Dlatego są chętniej wykorzystywane przez prywatnych inwestorów.

Zakup złota a przepisy podatkowe

Złoto inwestycyjne jak każde narzędzie podlega przepisom prawa stanowionego w Polsce. Jednak na mocy art. 122 ustawy o podatku od towarów i usług złoto inwestycyjne przy sprzedaży jest zwolnione z 23% podatku VAT. Co oznacza jeszcze lepsze warunki i korzyści, jakie daje nam złoto inwestycyjne. Złoto inwestycyjne przy sprzedaży jest zwolnione z podatku VAT, bez względu na to, czy sprzedaje je osoba fizyczna, czy podmiot gospodarczy. Jednak złoto musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim być wykonane z próby co najmniej 900, a także nie zostać wyprodukowane przed 1800 rokiem. Musi mieć status legalnego środka płatniczego. Zwolnienie z podatku nie obejmuje złota w postaci nieobrobionej, a także złotej biżuterii. 

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl