Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Miniporadnik dla początkującego inwestora - jak rozpocząć swoją przygodę ze złotem?
Miniporadnik dla początkującego inwestora - jak rozpocząć swoją przygodę ze złotem?

W czasach kryzysu i szalejącej inflacji wiele osób zastanawia się nad bezpiecznym zainwestowaniem swoich oszczędności. Jednym z lepszych sposobów na przechowanie pieniędzy z zyskiem jest inwestowanie w złoto.

Jak rozpocząć swoją przygodę ze złotem?

Od czasów starożytnych złoto było uważane za jeden z najcenniejszych metali na świecie, jeśli nie najcenniejszy. Od setek lat w złoto inwestują rządy różnych stanów, międzynarodowe korporacje, banki i najbogatsi ludzie na świecie. Robią to nie bez powodu, ale ponieważ:

 • Złoto jest aktywem wysoce płynnym (tj. popyt na nie jest stale wysoki, a same złoto jest łatwe do sprzedania).
 • Niekiedy złoto jest miarą bezpieczeństwa pieniądza.
 • Ponieważ złoto nie jest związane z gospodarką żadnego kraju, jest uważane za niezależny zasób.
 • Nie ma potrzeby specjalnych warunków przechowywania.
 • Metal nie niszczeje z upływem czasu.

Zatem jak inwestować w złoto? I jak uczynić to w sposób najbezpieczniejszy?

Gdzie szukać informacji o giełdzie?

Powszechnie przyjmuje się, że inwestycje w złoto są przywilejem dużych graczy na rynku finansowym, to od dawna nieprawda. Obecnie istnieje wiele możliwości dla osób posiadających niewielkie kwoty, aby zainwestować w ten stabilny i niezawodny metal. Są to monety bulionowe, sztabki złota czy nawet papiery wartościowe. Zatem jak inwestować w złoto?

W przypadku złota możemy zainwestować swoje środki w następujące sposoby:

 • Kupić złoto w banku (nieprzydzielone konta metalowe).
 • Kup sztabki złota w banku.
 • Handluj złotem na rynkach finansowych z brokerem.
 • Zainwestuj w złote monety.
 • Inwestuj w akcje spółek.
 • Kup biżuterię i antyki.

Samo złoto jest tradycyjnie uważane za jeden z aktywów defensywnych o umiarkowanym ryzyku – w przeciwieństwie do innych aktywów, metal nigdy nie będzie tracił wartości z kilku powodów:

 • Może pełnić funkcję ekwiwalentu pieniężnego i uniwersalnego środka płatniczego.
 • Ma ograniczone zapasy i jest stale poszukiwany.
 • Od początku XXI wieku cena złota rośnie.

Jedną z przyczyn wzrostu ceny metalu jest przejście na elektroniczne systemy obrotu giełdowego oraz uproszczenie dostępu do rynków giełdowych dla inwestorów prywatnych w związku z pojawieniem się Internetu. Na cenę złota inwestycyjnego wpływ ma wiele czynników, ale nie zależy ona od kursu dolara amerykańskiego, euro czy kaprysów rządów.

Uczestnikami rynku są firmy wydobywające złoto, rafinerie i dostawcy, banki centralne, banki komercyjne i depozyty, giełdy, handlowcy i inwestorzy. Osoby fizyczne, banki, fundusze inwestycyjne i emerytalne itp. mogą działać jako handlowcy i inwestorzy.

Jak inwestować w złoto?

Inwestowanie w złoto może mieć charakter gotówkowy i bezgotówkowy. W pierwszym przypadku przedmiotem transakcji są certyfikowane złote sztabki lokacyjne, złote monety bulionowe, wyroby jubilerskie czy monety kolekcjonerskie. W drugim, instrumenty pochodne lub papiery inwestycyjne powiązane z wartością złota, najczęściej bez jego rzeczywistej obecności – tak zwane złoto papierowe. Handel metalami odbywa się na giełdzie i rynku pozagiełdowym. Symbolem ceny złota na giełdzie jest XAU.

Cena złota spot jest obliczana w Londynie. Cena kontraktów terminowych na złoto jest obliczana na giełdzie New York Mercantile Exchange COMEX (oddział Grupy CME).

Niewielki kapitał można inwestować w złoto w formie funduszy inwestycyjnych, złotą lokatę bankową lub zakup kruszcu bankowego. Coraz popularniejsze staje się pozyskiwanie złotych monet inwestycyjnych, ich wartość będzie rosła pod wpływem wzrostu notowań Au oraz składnika kolekcjonerskiego. Możesz również otworzyć konto u brokera. Taka inwestycja jest ciekawą alternatywą przy rosnącej inflacji, kiedy oszczędzanie w bankach przestaje być opłacalne.

Jeśli jesteś posiadaczem dużego kapitału, możesz inwestować na giełdzie: ETF-y, kontrakty terminowe, kupując akcje firm wydobywczych złota. Warto inwestować też w złoto inwestycyjnie w formie sztabek złota czy złote monety z mennicy polskiej.

Podstawowe zasady, które warto znać

Aby osiągnąć maksymalne zyski przy zakupie złota należy stosować dywersyfikacje. Inwestować w aktywa, które mają odwrotną korelację, jeśli chodzi o cenę złota - akcje, indeksy, obligacje skarbowe, depozyty. Spadek ceny złota jest równoważony wzrostem aktywów giełdowych. I odwrotnie – spadek aktywów giełdowych zostanie częściowo zrekompensowany wzrostem notowań XAU/USD.Ważna jest też kontrola czynników fundamentalnych: statystyki makroekonomiczne, kursy walut i notowania giełdowe, podaż i popyt na złoto na rynku, stopa inflacji, prognozy światowego PKB, wydarzenia geopolityczne itp.

Rachunek inwestycyjny - absolutny must have

Indywidualny rachunek inwestycyjny, to specjalny rachunek do obrotu na giełdzie, dla którego przewidziany jest preferencyjny system podatkowy. Jednocześnie, podobnie jak zwykłe konto maklerskie, umożliwia dokonywanie transakcji na rynku papierów wartościowych: kupowanie i sprzedawanie akcji, obligacji i walut. Zakup złota umożliwia konto metalowe. To jeden z najbardziej opłacalnych sposobów inwestycji w złoto.

Jest to konto bankowe, które wskazuje ilość metalu szlachetnego posiadanego przez klienta, ale nie wskazuje jego cech fizycznych (próbka, wlewki, producent i inne). Takie konta gwarantują właścicielowi prawo do żądania ilości zakupionego metalu i tym samym uzyskania zysków kapitałowych na bazie aktualnej ceny złota.

Waluty

 

 • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
 • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
 • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl