Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog chmura tagów
Przewóz złota przez granicę zgodnie z prawem - o czym warto wiedzieć?
Przewóz złota przez granicę zgodnie z prawem - o czym warto wiedzieć?

Wyjazd za granicę to nie tylko okazja do poznania świata. Na pamiątkę z wakacji często chcesz zabrać ze sobą nie tylko magnes na lodówkę, ale w miarę możliwości coś znacznie cenniejszego. Takimi pamiątkami może stać się biżuteria wykonana ze złota. Jednak wiele osób boi się kupować większe ilości biżuterii, nie znając przepisów dotyczących przewozu złota przez granicę.

Czy przewóz złota przez granicę jest legalny?

To ile złota możemy wwieźć do Polski i wywieźć z naszego kraju określają specjalne przepisy celne. Dlatego działania celników są z góry określone. Zasady przekraczania granicy celnej są bardzo proste i jasne. Musimy bowiem mieć świadomość, że nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem i nie zwalnia nas z odpowiedzialności. To dobrze znane sformułowanie zostało wymyślone bynajmniej nie w celu zastraszania. Oznacza to, że twoje bezpieczeństwo zależy tylko od ciebie, od twojej uczciwości.

Obawa towarzysząca importowi biżuterii czy wywozowi złota wynika najczęściej z nieznajomości prawa. Deklaracja importu czy eksportu metali szlachetnych jest całkowicie normalną procedurą, ale nie zawsze jest konieczna (zależy to od ilości przewożonego złota). Dotyczy to zarówno importu biżuterii wykonanej ze złota, jak też złota inwestycyjnego.

Sam wywóz złota za granicę jest całkowicie legalny pod pewnymi warunkami. Te określa Ustawa z 27.07.2002 r. – Prawo dewizowe (Dz.U. Nr 141, poz. 1178 ze zm.). W myśl ustawy przewóz złota dewizowego dotyczy takich produktów jak:

 • Złoto w postaci monet i sztab bitych po 1850 roku.
 • Złoto w stanie nieprzerobionym.
 • Złoto w postaci półfabrykatów.
 • Przedmioty – najczęściej biżuteria wykonana ze złota.

Wywóz złota za granicę a polskie prawo

To jak powinieneś się zachować w przypadku przewozu złota, zależy w dużej mierze od tego, gdzie podróżujesz. W strefie Schengen możesz podróżować ze złotem, bez konieczności składania deklaracji. Jeżeli jednak wwozisz złoto do strefy Schengen lub podróżujesz ze złotem poza strefę – fakt ten należy zgłosić do odpowiednich organów straży granicznej. O ile w większości przypadków, wystarczy sama deklaracja, to musisz mieć świadomość, że Straż graniczna może zażądać okazania złota. Samo zgłoszenie należy złożyć pisemnie w formie określonej przez prawo deklaracji. Zgłosić należy każdą ilość złota, jaką wwozimy lub wywozimy ze strefy Schengen. 

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Zgłoszeniu nie podlegają przedmioty osobiste, nawet jeśli są wykonane ze złota. Przedmioty osobiste to przedmioty używane na co dzień. Rzeczy osobiste należy zadeklarować ustnie, ale na życzenie dozwolone jest również oświadczenie pisemne. Do takiej biżuterii nie są potrzebne żadne dokumenty, można ją swobodnie transportować. Biżuterię nienależącą do przedmiotów osobistych (nową, kupioną przez ciebie za granicą) można wywieźć tylko z pisemną deklaracją i ewentualnym opłaceniu należności celnych. Jeśli importujesz więcej biżuterii w celach handlowych, będziesz musiał zapłacić podatek plus cło.

Istnieje kilka ważnych praktycznych zaleceń dla podróżnych przewożących metale szlachetne. Co więcej, tych wskazówek należy przestrzegać niezależnie od kierunku podróży.

 • Nie kłam, jeśli chodzi o ilość posiadanych metali szlachetnych, ilości, którą nosisz. Nie próbuj ukrywać biżuterii.
 • Noś metale szlachetne tylko w bagażu podręcznym, nie wysyłaj ich w bagażu rejestrowanym.
 • Jeśli łączna wartość biżuterii przekracza próg celny, koniecznie zadeklaruj jej wartość.
 • Sprawdź dokładnie, ile złota można zaimportować, a ile wyeksportować z kraju, do którego się wybierasz. Przepisy celne mogą się co jakiś czas zmieniać, ale zawsze są jawne – przynajmniej na stronie internetowej państwowej służby celnej.
 • Jeśli podróżujesz samolotem, mogą pojawić się pytania dotyczące prześwietlenia, bagażu podręcznego. Jeśli tak się stanie, zachowaj spokój i wyjaśnij celnikowi, że przewozisz złoto i jesteś gotowy do zademonstrowania jego ilości w odpowiednim do tego pomieszczeniu.
 • Sprawdź, czy biżuteria jest stemplowana znakiem probierczym.
 • Pamiętaj, aby zachować metkę z ceną i, jeśli to możliwe, opakowanie produktu.
 • Jeśli istnieje choćby cień sugestii, że eksportowana biżuteria ma wartość kulturową, nie ryzykuj: zamów specjalny certyfikat potwierdzający, że produkt nie ma takiej wartości.
 • Podczas transportu bardzo dużej ilości metali szlachetnych (lub po prostu bardzo drogiej biżuterii) lepiej skorzystać z usług firmy logistycznej, która przeprowadza odprawę celną twojej biżuterii.

Przemieszczanie się po całym świecie aktualnie nie stanowi większego problemu. Jednak jeśli chcemy przewieźć złoto, musimy trzymać się przepisów prawnych, aby wszystko poszło zgodnie z planem bez żadnych problemów. 

 

Waluty

 

 • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
 • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
 • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl