Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog chmura tagów
Czy złoto inwestycyjne jest opodatkowane?
Czy złoto inwestycyjne jest opodatkowane?

Popularność złota jako inwestycji kapitałowej ciągle wzrasta, a jednocześnie wiedza o obowiązujących wobec tych inwestycji podatkach pozostaje niewielka. Wiele osób obawia się, że zakupując złoto, np. przez internet, będą zmuszeni do podanej ceny dopłacić jeszcze 23-procentowy podatek VAT. Czy tak jest w istocie? Czy złoto inwestycyjne jest objęte podatkiem VAT, czy może jednak istnieje różnica pomiędzy złotem inwestycyjnym, a złotem konsumpcyjnym, jakim jest przykładowo biżuteria?

Cena złota inwestycyjnego to nie tylko cena surowca?

Tak, cena złota inwestycyjnego, to nie tylko cena surowca i niezależnie, czy są to sztabki złota, czy tylko certyfikaty inwestycyjne. Jednakże nie chodzi tutaj o podatek od towarów i usług (VAT), ale o koszty wynikające z pośrednictwa handlem zlotem, a w przypadku złota fizycznego często również o koszt wysyłki. Natomiast VAT na złoto inwestycyjne nie jest nakładany, co więcej, dotyczy to obrotu złota zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i złota inwestycyjnego importowanego spoza wspólnoty.

Za złoto inwestycyjne uznaje się:

  • złoto fizyczne sprzedawane w formie sztabek albo płytek o próbie 995;
  • złoto w certyfikatach, czyli papierach wartościowych reprezentujących złoto;
  • złote monety wybite po roku 1800 w o próbie minimum 900. Dotyczy to monet, które były albo nadal są monetami obiegowymi i które są sprzedawane poniżej 80% wartości rynkowej zawartości złota w monecie.

Natomiast trzeba zaznaczyć, że zbieranie (zakup) biżuterii (nieużywanej, przeznaczonej na złom) albo granulatu złota oraz zakup biżuterii nowej są objęte podatkiem od towarów i usług i trzeba dopłacać do ceny zakupu takiego złota 23-procentowy VAT. Czy w związku z tym złoto inwestycyjne nie jest w ogóle opodatkowane?

Jaki podatek trzeba odprowadzić za złoto inwestycyjne?

Złoto inwestycyjne, a więc certyfikaty albo złoto fizyczne inwestycyjne nie jest opodatkowane w chwili zakupu, ale w chwili sprzedaży już tak. Dzieje się tak z tej prostej przyczyny, że zachodzi tutaj wykonanie dwóch czynności prawnych, a więc nabycia oraz zbycia kruszcu. Musi tu jednak zostać spełniony pewien dodatkowy warunek, a mianowicie osiągnięcie z tytułu takiej inwestycji zysku. Są dwie, a nawet trzy stopy opodatkowania złota inwestycyjnego w Polsce, oparte o dwa rodzaje opodatkowania:

  1. złoto inwestycyjne w formie certyfikatów, czyli papiery wartościowe są przy sprzedaży z zyskiem objęte tzw. podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości 19%. Podatek dotyczy wyłącznie uzyskanego dochodu ze sprzedaży papieru wartościowego, w wypadku poniesionej straty inwestor nie musi płacić żadnego podatku. W niektórych sytuacjach takim samym podatkiem (Belki) objęte jest złoto fizyczne. Dochodzi do tego przede wszystkim w sytuacjach, gdy nabywca dokonuje zakupu złota inwestycyjnego w formie fizycznej, ale jako inwestycji stricte kapitałowej, bez odbierania zakupionego złota. W tym wypadku liczy się sam zamiar użycia zakupionego złota jako inwestycji kapitałowej. Takie sytuacje bywają jednak różnie interpretowane przez fiskusa i rozpatrywane najczęściej indywidualnie. Dzieje się tak dlatego, że z pewnych względów podatek Belki dla złota inwestycyjnego może być korzystniejszy od formy drugiej opodatkowania – dotyczy to przede wszystkim ludzi, którego stopa opodatkowania osobistego (PIT) jest na poziomie wyższym, czyli 32%. Inwestor, który zastosuje drugą formę opodatkowania dla złota inwestycyjnego zapłaci bowiem w wypadku dużych dochodów osobistych podatek wyższy i fiskus na tym straci. Przykładowy podatek Belki od certyfikatu złota o wartości 10 000 zł, który został sprzedany za 11 480 zł wyniesie w zaokrągleniu 281 zł.
  2. złoto fizyczne inwestycyjne. Chodzi o sprzedaż złota, które zostało fizycznie pobrane przez inwestora podczas zakupu (czy to osobiście, czy w formie przesyłki). Takie złoto to oczywiście sztabki oraz bardzo popularne monety bulionowe, ale w tym wypadku opodatkowanie po sprzedaży owego złota z zyskiem może być dwojakie, gdyż jest uzależnione od progu podatkowego, w jakim dany inwestor wypełnia swój PIT. Podatnik-inwestor, który zakupił złoto inwestycyjne za 10 000 zł i sprzedał to złoto z zyskiem, a wiec za 11 480 zł, ma obowiązek dopisać ów zysk do swojego zeznania podatkowego. W związku z tym jego inwestycja w złoto zostanie opodatkowana i przy progu pierwszym podatek wyniesie w zaokrągleniu 252 zł, zaś przy progu drugim będzie to już niestety niemal jedna trzecia zysku i kwota zamknie się w sumie 473 zł.
Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl