Cena złota

Cena złota

Jak bezpiecznie inwestować w złoto? Czy sprzedaż sztabek złota jest zyskowna? Od czego są zależne notowania tego surowca?

Kurs złota cały czas rośnie, dlatego jest to opłacalna inwestycja, dla wszystkich którzy posiadają ten kruszec. Co ważne, inwestor za sprzedaż złotych sztabek, zakupionych kilkadziesiąt lat temu, może uzyskać kilkakrotnie większą sumę pieniędzy. Złoto odgrywa bardzo istotną rolę w systemie monetarnym, to ono stworzyło grunt dla międzynarodowej gospodarki. Handel w każdym zakątku świata opierał się na wymianie przedmiotów ze złota. Było ono symbolem bogactwa i dobrobytu. Odkrywcy ciągle poszukiwali nowych lądów, aby odnaleźć złoża tego surowca.

Każdy kraj, w którym odnajdowano złoża złota od razu zyskiwał na znaczeniu gospodarczym. Wszystkim znane jest pojęcie „gorączki złota”, która to ogarnia podróżników i poszukiwaczy drogocennych kruszców. Wchodząc w posiadanie złota od razu można było dołączyć do elity i poczuć się lepszym od innych. Złoto zachwyca, ale także posiada w sobie elegancję i tajemniczość. Obecnie jednak jest bardziej dostępne i wystarczy posiadać odpowiednie środki, aby cieszyć się jego zakupem. Cena złota od wielu lat jeśli nie rośnie to utrzymuje się na posobnym poziomie. Ceny złota opierają się wydarzeniom na giełdzie i rynkach poszczególnych krajów, dzięki temu jest to bardzo stabilna „waluta”. Warto znać cenę złota przed zakupem i sprzedażą wyrobów, aby nie paść ofiarą oszustwa nieuczciwych handlarzy.

Cena złota za gram

Cena za jeden gram złota jest zależna od wielu czynników rynkowych. Prognozy wskazują, że ten surowiec z każdym dniem będzie coraz droższy. Głównie za sprawą tego, że zainteresowanie nim wzrasta, natomiast podaż maleje i coraz trudniej je wydobyć. Obecna sytuacja na rynku światowym sprawia, że cena złota jest coraz wyższa. Głównymi czynnikami, które determinują ceną złota za gram są: 

  • Popyt i podaż - zainteresowanie złotem wzrasta wśród indywidualnych inwestorów, w przemyśle jubilerskim oraz bankach centralnych. Popyt zwiększa podaż, główne złoża złota wyczerpują się, wzrastają koszty związane z wydobyciem kruszcu.
  • Stopy procentowe - Zainteresowanie złotem jest wysokie w okresach niskich stóp procentowych, co za tym idzie wzrasta jego wartość. 
  • Kurs UDS (dolar amerykański) - Cena złota za gram wyrażana w walucie amerykańskiej waha się ze względu na kurs USD. Relatywnie, kiedy kurs dolara amerykańskiego spada, cena złota wzrasta i na odwrót.
  • Koniunktura gospodarcza - Cena złota spada w okresach giełdowej hossy. Inwestorzy chcąc utrzymać wartość posiadanego majątku kupują złoto w okresach bessy podnosząc tym samym jego cenę. Złoto będące najpopularniejszym nośnikiem wartości pieniądza odnotowuje również wzrost inwestycji w okresie konfliktów, napięć społeczno - ekonomicznych. 

Cena złota za gram może wahać się od kilku do kilkunastu złotych, jednak najbardziej renomowani sprzedawcy, w tym mennice wyceniają ten surowiec bardzo podobnie. Na wpływ ceny złota za gram ma także jego aktualny stan. Dlatego warto jest przechowywać złoto inwestycyjne w specjalnie przeznaczonych do tego opakowaniach i nie oglądać ani nie wyjmować zbyt często. Dobrze przechowywane złoto na dłużej zachowa swoje piękno i pozwoli na otrzymanie maksymalnej, oferowanej ceny w skupie.

Uncja – ile to gram?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze złotem, czy to w celach inwestycyjnych czy kolekcjonerskich, mogą mieć trudność z oszacowaniem masy tego kruszca. Problematyczne może być to, że aktualnie używaną miarą jest uncja – w zakresie uncji międzynarodowej wynosi ona ok. 28,35 gram, z kolei w jubilerstwie stosowana jest uncja trojańska, która wynosi 31,10 gram i wyraża się ją w skrócie oz. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z inwestowaniem w złoto pewnie nie raz spotkały się z pojęciem uncji. Ze względu na potrzebę wyceny bardzo wartościowego kruszcu i usystematyzowanie miar i wag zaczęto stosować ten rodzaj miary w odniesieniu do złota. Pozwoliło to na ujednolicenie cen złota. Cena uncji złota wynosi aktualnie około 1,784.52 dolarów amerykańskich. Ceny uncji złota zależą od wszystkich czynników, które mają wpływ na cenę złota za gram. Cena jednej uncji złota może się wahać, jednak rzadko spada poniżej pewnego poziomu, co widać na wieloletnich wykresach wartości złota.

Cena uncji złota w dolarach

Cena uncji złota w dolarach wynosi około 1,784.52. Dolar amerykański to waluta, w której najczęściej określana jest cena 1 uncji złota. Cena 1 uncji złota Krugerrand wynosi około 9 700 złotych. Krugerrand to południowoafrykańska moneta bulionowa, która jest wybijana od 1967 roku. 

Jak jest cena złota próby 585 ?

Złoto próby 585 najczęściej można spotkać w wyrobach jubilerskich i przedmiotach inwestycyjnych. Cena złota 585 obecnie wynosi średnio za 1 gram 233 złote. Cena złota 585 już od wielu lat utrzymuje się na wysokim i stabilnym poziomie. Cena złota próby 585 jest niezależna od zawirowań na światowych rynkach, także w dobie pandemii. Cena skupu złota 585 uzależniona jest z kolei od instytucji wyceniającej i aktualnej ceny surowca na rynku. Cena złomu złota próby 585 jest zdecydowanie niższa niż w przypadku pełnowartościowego kruszcu.

Cena złota za kg - 2021 vs poprzednie lata

Około piętnastu lat temu kilogram złota kosztował 9 600 dolarów, natomiast pięć lat temu 45 000 dolarów. W 2011 roku na giełdach cena za kilogram złota osiągała wysokość 65 000 dolarów, a prognozy wskazywały, że może wzrosnąć nawet do 100 000$! Cena złota za kilogram w 2021 roku wynosi około 57,504.62 dolarów amerykańskich, co świadczy o nieustannej sile i nieprzemijającej wartości złota. Cena 1 kg złota może wynosić tyle, co wkład własny na mieszkanie, stan surowy niewielkiego domu, zakup działki czy dzieła sztuki. Cena za 1 kg złota może się różnić w zależności od konkretnej instytucji, która dokona finalnej wyceny. Cena sztabki złota o masie 1 kg może wzrosnąć w kolejnych latach, dlatego każdą sprzedaż warto dokładnie przemyśleć.

Cena złomu złota - od czego zależy ?

Cena złomu złota jest niższa niż w przypadku pełnowartościowych wyrobów. Jest to jednak dobre rozwiązanie, aby pozbyć się niechcianego - staromodnego czy nieużywanego złota. Cena złomu złota może wynosić około 87 zł za 1 gram złota próby 585.

Cena złota za gram u jubilera

Przykładowe ceny złota za jeden gram w sklepie jubilerskim zależą od konkretnego salonu oraz próby złota. Przykładowo próba 333 może kosztować około 35zł, próba 750 100zł, a złoto próby 999 - 135 złotych.

Cena złotych monet i złotych sztabek 

Cena sztabek złota odpowiada pomnożonej wartości za 1 gram złota. Uzależniona jest od masy i próby sztabki złota. Różnice mogą wynikać z kondycji, w jakiej znajduje się złoto i jego przechowywania.
Cena sztabki złota o masie 1 uncji może wynosić około 7 700 złotych. Cena złotych monet może być zależna od daty ich emisji, nakładu, a także dodatkowych ozdób np. w postaci kamieni szlachetnych. W klasycznych monetach bulionowych najważniejsza jest próba i masa wykorzystanego do ich produkcji kruszcu. Ceny złotych monet mogą wynosić od kilkuset do nawet kilkudziesięciu złotych!

Cena białego złota

Białe złoto uzyskuje się poprzez dodanie innego metalu do żółtego złota. Próba złota jednak jest jednak taka sama, jak w wyrobie z samego żółtego złota. Inne barwy złota można otrzymać przez zmianę proporcji metali, ale bez zmiany próby złota. Białe złoto zawsze ma lekko żółtawy połysk – nie można całkowicie wyeliminować złotego połysku, ponieważ żółtego złota jest w wyrobie ponad połowa. Połysk można zniwelować jedynie poprzez rodowanie.

Cena złota na wyrobie

Przedmioty ze złota, np. obrączki, medaliki, mają dwu- a nawet trzykrotnie większą wartość niż sam kruszec. Z kolei inną też cenę niż biżuteria będą miały dzieła sztuki, ponieważ w nich ważne są przede wszystkim wykonanie i artyzm. Dlatego też nie istnieje ani dolna ani górna granica, która mogłaby określić, ile wart jest dany przedmiot, ponieważ jest to kwestią indywidualną. 

Jubiler pobiera również odpowiednie wynagrodzenie za swoją pracę. W przypadku przedmiotów realizowanych na zamówienie i pod indywidualny projekt cena robocizny może przewyższyć cenę samego wybranego kruszcu. Warto jednak ponieść wyższe koszty, aby móc cieszyć się wyjątkowymi wyrobami ze złota, których nie będzie posiadał nikt inny. Cena złota na wyrobie jest więc wyższa niż w przypadku nieobrobionego kruszcu. Warto porównać ceny złota na wyrobie u poszczególnych jubilerów, aby posiadać niezbędną wiedzę inwestora. Cena złota u jubilera zależna jest nie tylko od ceny samego kruszcu, ale także marży jubilera, renomy salonu, jego lokalizacji itp. Cena złota u jubilera zwykle będzie wyższa niż w innych miejscach, gdzie można nabyć złoto. Cena złota za gram u jubilera w 2021 roku wynosi około 250

Zestaw
Britannia Gold Bar 10 Gram
Britannia Gold Bar 10 Gram

3 354,67 zł

szt.
K T 5.400 KOLCZYKI SREBRNE 925 5,4 g
K T 5.400 KOLCZYKI SREBRNE 925 5,4 g

162,00 zł

szt
K T 5,800 KOLCZYKI SREBRNE 925 5,8 g
K T 5,800 KOLCZYKI SREBRNE 925 5,8 g

198,00 zł

szt
N PL 12,5 NASZYJNIK SREBRNY 925 12,5 g
N PL 12,5 NASZYJNIK SREBRNY 925 12,5 g

351,00 zł

szt
Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

   TOWAR DOSTĘPNY OD RĘKI /24H/

LUB Z TERMINEM REALIZACJI 10 DNI

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl