Cena złota

Cena złota

Jak bezpiecznie inwestować w złoto? Czy sprzedaż sztabek złota jest zyskowna? Od czego są zależne notowania tego surowca?

Kurs złota cały czas rośnie, daltego jest to opłacalna inwestycja, dla wszystkich którzy posiadają ten kruszec. Co ważne, inwestor za sprzedaż złotych sztabek, zakupionych kilkadziesiąt lat temu, może uzyskać kilkakrotnie większą sumę pieniędzy. Złoto odgrywa bardzo istotną rolę w systemie monetarnym, to ono stworzyło grunt dla międzynarodowej gospodarki. Handel w każdym zakątku świata opierał się na wymianie przedmiotów ze złota. Było ono symbolem bogactwa i dobrobytu. Odkrywcy ciągle poszukiwali nowych lądów, aby odnaleźć złoża tego surowca.

Cena złota za gram

Cena za jeden gram złota jest zależna od wielu czynników rynkowych. Prognozy wskazują, że ten surowiec z każdym dniem będzie coraz droższy. Głównie za sprawą tego, że zainteresowanie nim wzrasta, natomiast podaż maleje i coraz trudniej je wydobyć. Obecna sytuacja na rynku światowym sprawia, że cena złota jest coraz wyższa. Głównymi czynnikami, które determinują ceną złota za gram są: 


Popyt i podaż - zainteresowanie złotem wzrasta wśród indywidualnych inwestorów, w przemyśle jubilerskim oraz bankach centralnych. Popyt zwiększa podaż, główne złoża złota wyczerpują się, wzrastają koszty związane z wydobyciem kruszcu.


Stopy procentowe - Zainteresowanie złotem jest wysokie w okresach niskich stóp procentowych, co za tym idzie wzrasta jego wartość. 

Kurs UDS (dolar amerykański)
- Cena złota za gram wyrażana w walucie amerykańskiej waha się ze względu na kurs USD. Relatywnie, kiedy kurs dolara amerykańskiego spada, cena złota wzrasta i na odwrót.
  
Koniunktura gospodarcza - Cena złota spada w okresach giełdowej hossy. Inwestorzy chcąc utrzymać wartość posiadanego majątku kupują złoto w okresach bessy podnosząc tym samym jego cenę. Złoto będące najpopularniejszym nośnikiem wartości pieniądza odnotowuje również wzrost inwestycji w okresie konfliktów, napięć społeczno - ekonomicznych. 

Uncja – ile to gram?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze złotem, czy to w celach inwestycyjnych czy kolekcjonerskich, mogą mieć trudność z oszacowaniem masy tego kruszca. Problematyczne może być to, że aktualnie używaną miarą jest uncja – w zakresie uncji międzynarodowej wynosi ona ok. 28,35 gram, z kolei w jubilerstwie stosowana jest uncja trojańska, która wynosi 31,10 gram i wyraża się ją w skrócie oz.

Cena złota za kg

Około piętnastu lat temu kilogram złota kosztował 9 600 dolarów, natomiast pięć lat temu 45 000 dolarów. W 2011 roku na giełdach cena za kilogram złota osiągała wysokość 65 000 dolarów, a prognozy wskazywały, że może wzrosnąć nawet do 100 000$!

Cena złota za gram u jubilera

Przykładowe ceny złota za jeden gram w sklepie jubilerskim zależą od konkretnego salonu oraz próby złota. Przykładowo próba 333 może kosztować około 35zł, próba 750 100zł, a złoto próby 999 - 135 złotych.

Cena białego złota

>Białe złoto uzyskuje się poprzez dodanie innego metalu do żółtego złota. Próba złota jednak jest jednak taka sama, jak w wyrobie z samego żółtego złota. Inne barwy złota można otrzymać przez zmianę proporcji metali, ale bez zmiany próby złota. Białe złoto zawsze ma lekko żółtawy połysk – nie można całkowicie wyeliminować złotego połysku, ponieważ żółtego złota jest w wyrobie ponad połowa. Połysk można zniwelować jedynie poprzez rodowanie.

Cena złota na wyrobie

Przedmioty ze złota, np. obrączki, medaliki, mają dwu- a nawet trzykrotnie większą wartość niż sam kruszec. Z kolei inną też cenę niż biżuteria będą miały dzieła sztuki, ponieważ w nich ważne są przede wszystkim wykonanie i artyzm. Dlatego też nie istnieje ani dolna ani górna granica, która mogłaby określić, ile wart jest dany przedmiot, ponieważ jest to kwestią indywidualną.

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • Kontakt: 500 486 122

                         CENA TOWARU

uzależniona od czasu dostawy - 24h lub 30 dni

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl