Warto znać odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące wyceny złota, jeśli chcemy, by stało się ono dla nas alternatywą dobrego, stałego zarobku. Chcąc inwestować w ten rodzaj kruszcu, musimy przeprowadzić pewne badania inwestycyjne, przede wszystkim przeanalizować ceny złota w skupie, by sprawdzić, na co należy zwrócić uwagę, by uzyskać korzystną cenę podczas sprzedaży.
Taniej kupić, drożej sprzedać
Złoto jest uważane za bezpieczną inwestycję, nawet w sytuacji, gdy czasy, w którym przyszło nam je sprzedać, wydają się niezbyt korzystne. Warto więc zapoznać się z kilkoma czynnikami, które mają istotny wpływ na aktualną cenę złota, żeby wiedzieć, kiedy jego sprzedaż będzie dla nas najbardziej opłacalna. Wiedza ta pozwoli zredukować ryzyko inwestycji, a także oszczędzić inwestorowi stresu i nerwów.
Ustalanie ceny złota
Główne skrzypce w kwestii ustalania panującego kursu ceny złota gra Londyn i działająca w stolicy Wielkiej Brytanii giełda. To właśnie tutaj działa organizacja zwana Stowarzyszeniem Londyńskiego Rynku Kruszców, którego zadaniem jest odpowiedni nadzór nad kwestiami ustalania ceny złota. Sam proces ustalania aktualnej ceny szlachetnego kruszcu jest dość złożony i opiera się na zasadzie tzw. fixingu (manipulowanie kursem, asymetria informacyjna itd.) Przez lata na aktualny kurs złota na rynku istotny wpływ miało zaledwie kilka banków (Barclays, Scotiabank, HSBC, Deutsche Bank oraz SocGen), które działały na zasadzie deklaracji kupna lub sprzedaży określonej ilości sztabek złota, co generowało odpowiednie wskaźniki giełdowe. Postępujący coraz bardziej rozwój technologii telekomunikacyjnych, nie mówiąc już o innych przykrych konsekwencjach takiej polityki między- i wewnątrzbankowej sprawiły wymuszenie na początku XXI wieku pewnych zmian w tej gestii. Konsekwencją było stworzenie m. in. elektronicznej platformy, pozwalającej na ustalanie ceny złota na bazie notowań spływających w czasie rzeczywistym, Sam proces fixingu został rozszerzony i zaczął obejmować kilkanaście podmiotów, w tym trzy chińskie banki: Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) oraz China Construction Bank, co było bardzo jasnym sygnałem na rosnące znaczenie Azji na światowym rynku złota.
Czynniki wpływające na cenę złota
Popyt i podaż, podobnie jak w innych sektorach, mają ogromne znaczenie dla wyceny złota. Patrząc na zainteresowanie kursem złota w krótkim czasie, można zauważyć nieraz znaczące odchylenia, natomiast obserwując wykresy popytu i sprzedaży widać, że zainteresowanie złotem, szczególnie wśród bankierów i maklerów giełdowych, wcale nie słabnie, co więcej, wykazuje tendencje wznoszące. Stronę najbardziej zainteresowaną podniesieniem wartości złota reprezentują dziś nie tylko wspomniane wcześniej banki centralne, ale również przemysł jubilerski oraz coraz liczniejsza grupa inwestorów indywidualnych. Zasoby złota nie są jednak niewyczerpane. Największe złoża powoli ulegają eksploatacji, a odkrycia nowych nie następują tak często, jak w latach poprzednich. Same koszty wydobycia nie są niskie, by można z czystym sercem nazwać ten proces zyskownym przedsięwzięciem. Cena za jeden gram czystego złota może też być inna na przykład w Dubaju, a inna na Ukrainie.
Kurs dolara amerykańskiego
Na cenę kursu złota wpływa również kurs dolara amerykańskiego, wzrost ceny złota generuje spadek ceny wartości dolara. Dzieje się tak, ponieważ wartość złota jest wyrażana właśnie w amerykańskiej walucie.
Koniunktura gospodarcza
Istotną rolę w ustalaniu kursu złota odgrywa koniunktura w gospodarce. Złoto nie traci na wartości również w okresie niepokojów o charakterze społeczno-ekonomicznym (np. zagrożenie konfliktem zbrojnym, wybory parlamentarne itp.). Wręcz przeciwnie. Szlachetny kruszec jako doskonały nośnik wartości pieniądza cieszy się wtedy naprawdę dużym zainteresowaniem.