Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog chmura tagów
Czy w 2021 warto inwestować w złoto?
Czy w 2021 warto inwestować w złoto?

Wielu specjalistów przyznaje, że złota jest coraz mniej. Kruszec wydobywany przez lata coraz trudniej zdobyć, a światowe zasoby z czasem wyczerpią się praktycznie do zera. Oczywiście jest to jeszcze daleka perspektywa, jednak już teraz kładzie ona cień na ceny i wartość złota. Obecnie złoto najdroższe jest od lat, z przerwami na stabilizacje ceny, od dawna jednak nie notuje się spadków jego wartości. Złote wyroby podobają się wielu osobom, a ponadto jest to bardzo dobra forma na ulokowanie oszczędności. Podobnie jest ze złotem inwestycyjnym – to dla wielu osób posiadających wolne środki sposób na ucieczkę przed inflacją i dobra lokata kapitału. Aby jednak móc rozsądnie kupować i inwestować w złoto niezbędne jest poznanie jego różnych właściwości. Należy do nich jednostka masy lub objętości nazywana uncją. Waga złota często podawana jest w uncjach i tym samym wprowadza wiele osób w zakłopotanie, warto więc wiedzieć czym charakteryzuje się uncja i ile jest warta.

Uncja złota, czyli co?

Uncja jest charakterystyczną wartością mierzącą wagę metali szlachetnych. Pochodzenie uncji ma swoje początki w nieco odległej historii, kiedy trzeba było usystematyzować system wag i miar. Występują główne 2 rodzaje uncji, które mają różne wartości i właściwości. Aby jednoznacznie odpowiedzieć ile gram ma uncja, należy powołać się na jej konkretny rodzaj.

  1. Uncja międzynarodowa – jedną z dwóch najczęściej wykorzystywanych wartości jest uncja międzynarodowa. Jej wartość wynosi 1/16 funta międzynarodowego, który oznaczany jest symbolem Ib. Obecnie w krajach anglosaskich wartość 1/16 funta międzynarodowego wynosi 0,45359237 kg. W przeliczeniu na gramy, jedna uncja międzynarodowa równa jest 28,34952981 g.
  2. Uncja trojańska – w uncji trojańskiej wartość wynosi 1/20 funta trojańskiego. Nazwa ta wywodzi się od francuskiego miasteczka Troyes, które było ważnym ośrodkiem handlowym i w którym bardzo wcześnie odkryto potrzebę zdefiniowania wartości wagowych dla metali szlachetnych. Co ciekawe, w Polsce i większości krajów kupcy, jubilerzy, mennice posługują się właśnie uncją trojańską. Uncja trojańska nazywana jest także uncją jubilerską i aptekarską. Oznaczana jest symbolem „oz” i ma wartość w przybliżeniu ok. 31,1 g.

Waga części wyrobów podawana jest właśnie w uncjach – najczęściej ma to miejsce w przypadku złota inwestycyjnego – sztabek lub monet. Na sztabkach i złotych monetach uncja może być oznaczona w różnych językach Skrót uncji pochodzi od włoskiego słowa “onza”, aktualnie wymawianego jako “oncia”. Na sztabkach złota i złotych monetach słowo uncja pojawia się w różnych językach. Uncja po angielsku to “ounce”, po niemiecku “unze”. Rodzaj oznaczenia zależy od mennicy danego kraju. To jednostka wagowa wykorzystywana także na potrzeby oznaczania srebra, platyny i palladu. Najczęściej monety bulionowe mają masę jednej uncji trojańskiej.

Inwestycja w złoto w 2021 roku

Według prognoz inwestycja w złoto w 2021 roku to nadal bardzo dobra decyzja. Znaczenie ma tutaj jednak fakt, czy zamierzamy inwestować w złoto długofalowo czy krótkoterminowo. Większość ekspertów przyznaje, że w perspektywie roku, dwóch lat pozycja złota powinna się jeszcze bardziej umocnić, a jego wartość wzrosnąć. Nie należy więc panikować w przypadku czasowych korekt złota, które mogą zdarzyć się w krótkoterminowej perspektywie. Lepiej nastawić się na dłuższą inwestycję i nie podejmować pochopnych kroków, związanych z panicznym wyprzedawaniem złotych zasobów. Wpływ na wzrost cen złota ma osłabienie dolara, zawirowania związane z pandemią koronawirusa, popyt na złoto w krajach azjatyckich, a także wysoka inflacja. Specjaliści prognozują także, że w 2021 roku znów wiele firm i nie tylko, otrzyma zapomogi z tytułu pandemii, podobnie rzecz wygląda pod względem dodatków socjalnych, co będzie skutkowało dodrukiem pieniądza i wzrostem inflacji, a wraz ze wzrostem inflacji wzrasta wartość złota.

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl