Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Kurs złota: od czego zależy i kiedy jest atrakcyjny?
Kurs złota: od czego zależy i kiedy jest atrakcyjny?

Zazwyczaj handlowcy kojarzą analizę ryzyka z rynkiem akcji, a nie ze złotem lub walutami. Jednak określenie czynników ryzyka jest tu podobne. Z tą różnicą, że analitycy rynku złota monitorują czynniki makroekonomiczne, stabilność polityczną.

Od czego zależy kurs złota?

Inflacja ma wpływ na cenę złota, ale nie tak silny, jak mogłoby się wydawać. Większość początkujących inwestorów w złoto jest przekonana, że jeśli inflacja wzrośnie, to cena złota również powinna wzrosnąć, ponieważ za uncję trzeba będzie zapłacić więcej. Jednak w długim okresie nie ma silnej korelacji między inflacją a cenami złota. Ten brak silnej korelacji można wyjaśnić dwoma przyczynami:

  • złoto nie jest towarem. Oznacza to, że nie jest zużywane przez przemysł, jak ropa czy metale żelazne, a zatem reaguje na siłę nabywczą waluty inaczej niż inne towary.
  • W okresach wzrostu gospodarczego i giełdowego złoto musi „konkurować” o zyskowność i uwagę inwestorów. Co więcej, w takich okresach inflacja jest zwykle na wysokim poziomie.

Należy odróżnić inflację, która nie powoduje wzrostu ceny złota, od tej, która ją pobudza. Kryterium to zaufanie inwestorów. Jeśli inflacja towarzyszy okresowi wzrostu i optymizmu co do przyszłości, poziom zaufania prawdopodobnie będzie również bardzo wysoki, co sprawi, że złoto będzie stosunkowo nieatrakcyjną inwestycją. Jeśli jednak zbyt wysoka inflacja towarzyszy niskiemu poziomowi zaufania i nadmiernym obawom, należy spodziewać się gwałtownego wzrostu cen złota.
Złoto, wraz z dolarem amerykańskim i innymi walutami rezerwowymi, jest instrumentem rynku rezerw. Dlatego też, jeśli kurs jednej z walut (na przykład dolara) spada w stosunku do innych walut rezerwowych, a siła nabywcza zakupu złota w innych walutach zostaje zachowana, to logiczną konsekwencją jest wzrost ceny złoto w stosunku do osłabionej waluty. Wojna lub groźba wojny jest najważniejszym (po kryzysach na rynkach finansowych) źródłem niepewności dla inwestorów. Złoto najlepiej wykorzystać jako bezpieczną inwestycję w czasach, gdy inwestorzy obawiają się niestabilności rynku. Ponadto wojna jest związana z szeregiem innych czynników, które przyczyniają się do wzrostu cen, w tym nadmiernymi wydatkami, podażą pieniądza, niestabilnością polityczną i osłabieniem waluty.

Wszystko to wpływa na kurs złota

Złoto jest wrażliwe na stopy procentowe, ponieważ nie generuje bieżących dochodów, a zatem oddziałuje na alternatywy na rynku akcji, które oferują potencjalny dochód, takie jak obligacje, a nawet akcje, które przynoszą dywidendy. Istnieje zauważalna, choć nie idealna, negatywna korelacja. Gdy rentowności obligacji rośnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że trend w złocie będzie boczny lub nawet spadkowy, podczas gdy spadające rentowności prowadzą zwykle do bardzo pozytywnych ruchów cen złota.

Na przykład, aby zwalczyć recesję na początku XXI wieku, Fed obniżył stopy procentowe do bardzo niskich poziomów, zmuszając inwestorów długoterminowych do wycofania się z obligacji o niskiej rentowności i dywersyfikacji swoich portfeli za pomocą złota. Stanowiło to dobre wsparcie dla i tak już rosnących cen złota. Podobną sytuację zaobserwowano w ostatnim okresie wzrostu cen złota od końca 2018 roku.
Popyt i podać to najtrudniejszy czynnik do oceny wpływu na koszt metalu. Duży wpływ na rynek mają duzi inwestorzy w złoto, w tym banki centralne, MFW i przodujące fundusze. Działania tych uczestników mogą znacząco zmienić popyt na złotą biżuterię i instrumenty inwestycyjne. Aby ogólnie zrozumieć równowagę rynkową, musisz wiedzieć, że większość popytu na złoto rozkłada się mniej więcej równomiernie między instrumenty inwestycyjne i biżuterię.

Kurs złota 2021

Po spadku poniżej 1200 USD za uncję w 2018 r. złoto gwałtownie rosło w ciągu następnych 12 miesięcy, wyznaczając początek trendu zwyżkowego. Rentowność tego szlachetnego metalu wzrosła o prawie 20%, a notowania wzrosły do 1556 USD za uncję. Wzrost kontynuowany był w 2020 roku. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej zwiększyła popularność metalu szlachetnego jako instrumentu zabezpieczającego.

W styczniu 2021 r. cena złota spadła po tym, jak administracja Bidena zatwierdziła nowy pakiet stymulacyjny o wartości 1,9 biliona dolarów. Od tego czasu cena tego szlachetnego metalu spadała za każdym razem, gdy rząd USA ogłaszał uruchomienie nowych programów mających na celu walkę z pandemią koronawirusa. W marcu 2021 r. ceny złota spadły ze względu na ożywienie gospodarcze, które było możliwe dzięki rozpędzającej się akcji szczepień. Złoto osiągnęło w marcu cenę 1696,25 USD. Na początku czerwca notowania tego szlachetnego metalu powróciły do poziomów ze stycznia i wyniosły około 1896,60 USD, jednak spadły do 1755,45 USD z powodu zmian kursu dolara.

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl