Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Blog chmura tagów
Czy Brexit wpłynie na cenę złota?
Czy Brexit wpłynie na cenę złota?

Od jakiegoś czasu media nie przestają zasypywać nas coraz to nowszymi informacjami na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Sytuacja nie przedstawia się zbyt pozytywnie, a widmo tak zwanego "twardego Brexitu" staje się coraz bardziej realne. Wydarzenia na brytyjskiej scenie politycznej z zapartym tchem obserwują nie tylko przedstawiciele władzy pozostałych państw unijnych, ale także inwestorzy. Już od dawna zastanawiają się oni co stanie się z ceną złota, gdy Wielka Brytania w końcu przestanie być członkiem wspólnoty.

Czym jest Brexit?

Brexit to sformułowanie, które powstało z połączenia dwóch angielskich słów: British Exit, co po prostu oznacza "brytyjskie wyjście" (w domyśle ze struktur Unii Europejskiej). Sytuacja związana z Brexitem zaczęła się rozwijać już w 2016 roku, kiedy to w narodowym referendum, obywatele Wielkiej Brytania zdecydowali większością głosów o opuszczeniu Unii Europejskiej. Rząd tego kraju podjął natychmiastowe działania dążące do realizacji tego planu, jednak wcześniej należało stworzyć odpowiednią umowę określającą warunki wyjścia z UE oraz dalszej współpracy. Co prawda udało się zawrzeć porozumienie, jednak nie zostało ono zaakceptowano przez większość parlamentu brytyjskiego. Ciągłe przepychanki trwają od miesięcy. Termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest wciąż przekładany, a możliwość "twardego wyjścia" bez porozumienia, budzi niepokój wśród wielu osób.

Brexit a ceny złota

Można by zapytać co właściwie sprawa z Brexitem ma wspólnego z cenami złota? Okazuje się, że bardzo dużo. Trzeba bowiem pamiętać, że na cenę tego kruszcu od zawsze wpływa sytuacja polityczno-gospodarcza na poszczególnych rynkach. W momencie więc, gdy ku zaskoczeniu wielu inwestorów, Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z Unii Europejskiej, ceny złota poszybowały w górę. Nie można się temu jednak dziwić, gdyż musimy brać pod uwagę to, że od zawsze to właśnie złoto było najmocniejszym aktywem nawet w trudnych i przede wszystkim niepewnych czasach. Dlatego też, kiedy pojawiła się informacja o Brexicie rynek zareagował niemal natychmiastowo. Wystarczyły tak naprawdę 2 tygodnie, aby cena za uncję złota w walucie amerykańskiej wzrosła aż o 8 procent.

Czy warto teraz inwestować w złoto?

Wyczekując ostatecznego rozwiązania sytuacji na scenie politycznej, inwestorzy zaczynają zadawać sobie bardzo ważne pytanie: czy Brexit wpłynie na cenę złota? Cóż, przewidywania jak można się domyślić są bardzo różne, jednak wiele zależy od tego, który ze scenariuszy wyjścia ze struktur unijnych doczeka się realizacji. Jeśli władzom UE i rządowi Wielkiej Brytanii uda się dojść do porozumienia, ceny złota mogą wzrosnąć, ale już nieznacznie. Największe zaskoczenie w końcu za nami i do Brexitu przygotowujemy się już przecież od 2016 roku. Rynki będą zatem raczej w miarę stabilne. Twarde wyjście Wielkiej Brytanii może jednak już nieco bardziej zachwiać wyceną złota. Wszystko przez to, że w celu wsparcia funta, rząd brytyjski może zdecydować o sprzedaży tego cennego kruszcu. Wiele zależy zatem po raz kolejny od decyzji na najwyższych szczeblach władzy.

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl