Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Czy złoto okaże się kluczowym aktywem dla inwestorów w Europie?
Czy złoto okaże się kluczowym aktywem dla inwestorów w Europie?

Złoto od wieków jest instrumentem pozwalającym bezpiecznie i korzystnie ulokować środki finansowe. Kiedy i jak warto inwestować w złoto?

Jak przedstawiała się cena złota w ostatnim czasie?

Po serii ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r. prestiż dolara amerykańskiego został mocno zachwiany. Od końca 2001 roku następuje stały wzrost wartości złota. Najwyższą cenę złota zanotowano 6 września 2011 r. kiedy sięgnęła ona 1920 dolarów za uncję trojańską. W rekordowym 2011 roku, pod koniec grudnia, obrót zakończył się na poziomie 1564 USD za złoto. 

Cena zaczęła spadać od 2012 roku. Pod koniec 2012 roku jedna uncja trojańska złota była warta 1662 USD. W ostatnim dniu handlowym 2013 r. płacono 1212 USD za uncję trojańską. Rok 2014 zakończył się ceną - 1187 dolarów, a 2015 -1062 dolarów za uncję. 

Jak widać trendem był spadek, jakiemu podlegało złoto inwestycyjne. Cena miała związek z dużym popytem ze strony rynków wschodzących w Indiach, Chinach i Rosji. Banki centralne na całym świecie kupowały złoto, aby zastąpić słabnący dolar w swoich rezerwach walutowych. W 2016 roku rozpoczął się zaś wzrost cen złota, który został przerwany dopiero w 2018 roku. Jednak w 2019 roku notowania złota wzrosły o prawie 19%. Maksymalna cena złota w 2019 roku wynosiła 1555 dolarów za uncję. W 2022 roku cena złota ze względu na ryzyko inflacji i wojnę w Ukrainie będzie nadal na kursie wznoszącym

Złoto w portfelu inwestorów - co warto wiedzieć?

Złoto jest metalem szlachetnym wydobywanym przez płukanie rudy skalnej. Złoża złota są rzadkie. Większość z nich jest już w fazie rozwoju, a pozostałe znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Wydobywanie złota to bardzo pracochłonny i powolny proces, co zapewnia temu metalowi status rzadkiego. Złoto ma również wyjątkowe właściwości fizyczne i chemiczne.

Kupowanie złota w sensie inwestycji, to ochrona przed rosnącą inflacją, dewaluacją waluty. Produkcja tego metalu z roku na rok drożeje, co bezpośrednio wpływa na wzrost jego wartości. Gospodarkami światowymi regularnie wstrząsają kryzysy. Dlatego standardowa strategia inwestowania w złoto opiera się na założeniu, że standard złota powróci – w takiej samej lub zmienionej formie. W tym przypadku złoto jako benchmark walutowy znacząco wzmocni swoją pozycję na rynku w nadchodzących latach.

Osoby fizyczne mogą kupować sztabki złota w bankach. Procedura zawarcia transakcji jest dość prosta i nie zajmuje dużo czasu. Po zawarciu umowy i opłaceniu ustalonej kwoty klient otrzyma złoto i dokumenty do niego. Świadectwo odbioru zawiera takie obowiązkowe parametry jak: nazwa metalu szlachetnego, waga, próbka, numer, data, ilość, kontakt i inne informacje o stronach transakcji. Inwestowanie w sztabki złota jest uważane przez inwestorów za jedną z najłatwiejszych i najbardziej dochodowych opcji. Jednak przechowywanie sztabek poza skarbcem bankowym wiąże się z poważnymi kosztami badania autentyczności metalu zwróconego do banku. Cena tego badania to około 10% kosztu sztabki. Dodatkowo klient jest zmuszony zapłacić w przypadku przechowywania metalu w banku - za odpowiednią usługę. Wszelkie zadrapania, wgniecenia lub inne uszkodzenia obniżają cenę sztabki o 10% lub więcej.

Czy warto inwestować w złoto, kupując monety? Szereg czynników - wiek, rzadkość itp. ma bezpośredni wpływ na kształtowanie się wartości takiego złota. Zaleca się kupowanie cennych monet z wiarygodnych źródeł, w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko dokonania nieopłacalnych inwestycji. Towary na sztuki (antyki) są dość trudne do zdobycia - rzadkie okazy od dawna znajdują się w prywatnych kolekcjach. Jednak banki regularnie emitują nowe monety dedykowane różnym wydarzeniom. Niepisana „zasada monety” zaleca trzymanie takich aktywów przez 5 lat lub dłużej, aby uzyskać maksymalny zysk. Wartość złotych monet wzrasta rocznie o 13-18%, co pozwala inwestorom ominąć inflację i zarobić na ich sprzedaży.

Inflacja a inwestowanie w złoto - czy to się opłaca?

Inwestowanie w złoto przy rosnącej inflacji jest opłacalne z kilku powodów. W czasie kryzysów popularność tego szlachetnego metalu wzrasta, więc cena złota będzie rosnąć. Metal można łatwo sprzedać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Inwestowanie w złoto 2022 roku to także możliwość ucieczki od spadku wartości waluty. Wzrost lub spadek wartości metalu szlachetnego nie zależy od kondycji ekonomicznej kraju. Kiedy zatem odpowiednie jest inwestowanie w złoto? Ryzyko spadku wartości waluty zwykle rośnie w czasie kryzysów gospodarczych i deprecjacji waluty krajowej. Aprecjacja metalu szlachetnego warunkuje 3 kluczowe warunki: pojawienie się hiperinflacji, pogorszenie kondycji ekonomicznej kraju oraz obniżenie kursu Banku Centralnego.

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl