Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Blog chmura tagów
Jak inwestować w monety kolekcjonerskie?
Jak inwestować w monety kolekcjonerskie?

Złoto i srebro nigdy nie wychodzą z mody. Ludzie od wieków gromadzą monety ze szlachetnych kruszców, aby przenieść wartość kapitału w czasie. Z czasem straciły na znaczeniu jako środek wymiany, na rzecz bardziej użytecznych pieniędzy papierowych i elektronicznych. Jednakże złote monety to świetny sposób na inwestycję. Czym są złote monety kolekcjonerskie i jak w nie inwestować?

Czym są monety kolekcjonerskie?

Złote monety kolekcjonerskie różnią się znacznie od monet, którymi posługujemy się na co dzień. Wykonuje się je ze złota, dlatego posiadają znacznie większą wartość niż zwykłe monety. Są bite przez mennice prywatne i państwowe, zabezpieczone w kapslach, zamknięte w pudełkach i opatrzone certyfikatami. Złote monety kolekcjonerskie są także różnorodnie zdobione, często bardzo misternie. Bardzo często zdarza się, że są one wykonywane z jakiejś konkretnej, ważnej okazji lub dla upamiętnienia istotnego wydarzenia. Przykładem może być beatyfikacja papieża, Jana Pawła II lub 90-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Złote monety kolekcjonerskie zdobią również często wizerunki osób zasłużonych dla sportu, nauki bądź sztuki. Bywają one także zdobione różnego rodzaju motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz ornamentami. Istnieją również złote monety kolekcjonerskie przedstawiające na przykład poszczególne znaki zodiaku. W sprzedaży można również znaleźć różnego rodzaju monety okolicznościowe, na przykład z okazji I Komunii Świętej, czy też ślubu. Złote monety kolekcjonerskie stanowią świetny pomysł na prezent, ponieważ nie tylko są niezwykle piękne, ale również stanowią drogocenną inwestycję. z kolei ich zbieranie może stać się bardzo zajmującym i interesującym hobby.

Dlaczego warto kupić monety kolekcjonerskie?

Chociaż ten rodzaj monet, jak sama nazwa wskazuje posiada wartość kolekcjonerską, mogą one być również rodzajem inwestycji. Warto wiedzieć, że mimo zadeklarowanego nominału, na wartość tych monet ma wpływ głównie ilość zawartego kruszcu. Z kolei w niektórych przypadkach liczą się także bieżące trendy rynkowe. To właśnie odróżnia je od złotych monet bulionowych, wybijanych jedynie w celach inwestycyjnych. Dlatego kupując złote monety inwestycyjne, czerpiemy dwojaki zysk. Inwestujemy w złoto, które zawsze możemy spieniężyć z zyskiem, a także posiadamy piękne i wyjątkowe przedmioty. Złote monety kolekcjonerskie często bite są w niestandardowych wymiarach oraz z dodatkami mającymi zainteresować kolekcjonerów do kupna. Do nietypowych kształtów zaliczają się często prostokątne klipy, a dodatkami są między innymi cyrkonia, bursztyn, czy tampondruk. Monety kolekcjonerskie mogą być również poddawane procesowi platerowania metalem szlachetnym oraz oksydowaniu.

Monety kolekcjonerskie – jak w nie inwestować?

Przede wszystkim, ważne jest rozpoznanie czy faktycznie mamy do czynienia z monetą. Na rynku można znaleźć wiele medali i numizmatów, które wyglądają jak monety, ale ocena ich wartości kolekcjonerskiej jest bardzo trudna. Jeżeli mamy do czynienia z monetą kolekcjonerską, to jednym z warunków jest wybity na niej nominał, co oznacza, że będzie ona pełnoprawnym środkiem płatniczym w jakimś kraju. O cenie monet kolekcjonerskich w pierwszej kolejności decydują rodzaj stopu, próba i nakład. W dłuższej perspektywie czynniki te decydują również o wartości kolekcjonerskiej, do której dochodzi jeszcze wiek monety. Bardzo istotna jest także rzadkość kolekcji. W przypadku monet emitowanych przez NBP niektóre kolekcje cieszą się większym powodzeniem wśród kolekcjonerów.

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • Kontakt: 500 486 122

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl