Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog chmura tagów
Jak rozpoznać prawdziwe złoto bez wybitej próby?
Jak rozpoznać prawdziwe złoto bez wybitej próby?

Teoretycznie, zbadanie autentyczności złota nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy sprawdzić oznaczenie znane też jako próba. Na jego podstawie możemy dowiedzieć się nie tylko tego, czy mamy do czynienia ze złotem, ale również tego, czy produkt jest rzeczywiście tak wartościowy, jak można byłoby tego oczekiwać. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy, z różnych przyczyn, próba nie jest widoczna. Na szczęście, także wtedy sprawdzenie autentyczności tego kruszcu nie jest niemożliwe.

Autentyczność złota - podstawowe informacje

Jeszcze zanim zaczniemy szukać odpowiedzi na pytanie o to, jak sprawdzić autentyczność złota, powinniśmy zainteresować się tym, jakich działań podejmują się osoby, które sprzedają nam jako złoto to, co nim nie jest. Niestety, choć mamy już dwudziesty pierwszy wiek, wcale ich nie brakuje.

Gdy w grę wchodzą złote sztabki, w zdecydowanej większości przypadków złoto jest zastępowane przez wolfram. Metal ten ma nie tylko masę, ale i gęstość zbliżoną do złota, jeśli więc zostanie pozłocony, niewprawne oko może mieć problem z dostrzeżeniem różnicy. Jeszcze bardziej popularny od wolframu jest jednak tombak – stop cynku oraz miedzi, w którym to właśnie miedź jest metalem dominującym. Barwa tombaku jest na tyle bliska tej, jaką charakteryzuje się złoto, że niejednokrotnie nawet znawcy tematu mają problem z rozpoznaniem oszustwa. Co przy tym warte podkreślenia, choć produkty wykonane z tego stopu kojarzą się nam przede wszystkim z nieuczciwymi handlarzami ulicznymi, ciągle można się na nie natknąć w specjalistycznych punktach sprzedaży, zwłaszcza działających w Internecie.

Jak sprawdzić złoto pod kątem autentyczności?

Skoro podróbki z wykorzystaniem wolframu i tombaku są tak podobne do złota, czy jego rozpoznanie jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że możemy zorientować się w próbie oszustwa nawet wtedy, gdy nie jesteśmy ekspertami. W domowym zaciszu zwykle jesteśmy pozbawieni profesjonalnego sprzętu. Z pewnością jednak uda nam się znaleźć magnes. Test magnesem nie jest skomplikowany. Wystarczy, że przyłożymy go do złota, a dość szybko możemy przekonać się, czy jest ono prawdziwe. Musimy jednak pamiętać, że to złoto jest znane z tego, że nie ma właściwości magnetycznych. Obecność magnesu nie powinna więc wywołać w jego przypadku żadnej reakcji. Oczywiście, próba magnesu należy do tych, do których dobrze jest podchodzić z pewną ostrożnością.

Jeśli zastanawiamy się nad autentycznością nie biżuterii, ale złotych monet, z pewnością powinien nas zainteresować tak zwany test rezonansowy. Ten jest możliwy do wykonania także przez laików, pomocne okazują się przy tym… aplikacje, które można zainstalować w telefonie komórkowym. Te, za pomocą których ocenia się jakość i czystość dźwięków, mogą sprawdzać też dźwięk, jaki wydają monety, gdy uderzamy nimi o siebie nawzajem. Test rezonansowy jest szczególnie chwalony w odniesieniu do monet ważących jedną uncję, w których stosowana jest domieszka miedzi.

Nie wszystkie metody stosowane podczas sprawdzania autentyczności złota wymagają posiadania jakiegokolwiek sprzętu. Niejednokrotnie oszustwo można wykryć jedynie dlatego, że starannie obejrzano dany produkt. Przyglądając się monetom można dość łatwo zauważyć pozornie nieistotne różnice tak w literach, jak i w samym stemplu. Biżuterię, która, wbrew zapewnieniom, nie jest wykonana ze złota, z pewnością zdradzą przebarwienia. Tu powodem do niepokoju jest przede wszystkim ścierająca się wierzchnia warstwa. To doskonały dowód na to, że nie mamy, niestety, do czynienia z biżuterią wykonaną ze złota, a jedynie z pozłacaną

Jak rozpoznać złoto bez próby?

Kwestią wartą poruszenia jest również ta, która odnosi się do biżuterii bez próby. Jej brak nie oznacza, automatycznie, że mamy do czynienia z imitacją. Z pewnością jednak powinien nam sugerować, że zachowanie ostrożności przyda się nam bardziej niż w innych okolicznościach. W takim przypadku najlepszą opcją wydaje się być wizyta u jubilera. Ten posiada zarówno specjalny płyn, jak i urządzenia pozwalające na zweryfikowanie autentyczności konkretnego rozwiązania.

Doceniając znaczenie profilaktyki warto też przypomnieć, że najlepszym sposobem na uniknięcie oszustw jest zdobywanie wiedzy na temat złota. Dotyczy to zarówno biżuterii, jak i złota inwestycyjnego. Jeśli będziemy orientować się w cenach metali szlachetnych i konkretnych wyrobów biżuteryjnych, szybciej zorientujemy się, że wyjątkowa okazja może być znacznie mniej atrakcyjna niż początkowo nam się to wydawało. Pozwoli nam to uniknąć rozczarowania z powodu zakupu podróbki.

 

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl