Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
O czym marzą kolekcjonerzy monet, czyli przewodnik po najdroższych monetach świata
O czym marzą kolekcjonerzy monet, czyli przewodnik po najdroższych monetach świata

Nie da się ukryć, że numizmatyka nie jest w naszym kraju jeszcze na szczycie swojej popularności. W innych, bardziej rozwiniętych zachodnich krajach, to właśnie kolekcjonerstwo monet jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych zajęć, które pozwalają na połączenie przyjemnego z pożytecznym. W ten prosty sposób można właśnie połączyć swoje zamiłowanie do numizmatów z inwestycjami kapitału, które zwykle mogą przynieść pokaźne zyski. Tak więc co warto wiedzieć o numizmatyce i o jakich monetach marzą kolekcjonerzy z całego świata?

Numizmatyka- podstawowe informacje

Numizmatyka to nic innego jak inwestowanie w dane kolekcje monet, czyli numizmaty. Okazuje się, że jest to zajęcie niezwykle satysfakcjonujące, które daje czystą radość z inwestycji. Wystarczy tylko wziąć pod uwagę sam proces uzupełniania kolekcji czy wdawanie się w dyskusje z innymi pasjonatami. Można również prezentować swoje zbiory i oczywiście odkrywać historie, które kryją się za każdą kolejną emisją. Numizmatyka, można powiedzieć, że daje ogromną możliwość na to, by obcować z miniaturowymi i niezwykle wyjątkowymi dziełami sztuki. Monety zwykle produkowane są w najbardziej renomowanych mennicach z całego świata. Niemniej jednak każdy pasjonat z pewnością wie, że bez ciężkiej pracy, nie ma również i satysfakcji. Akcje i obligacje, a także waluty cechują się tym, że można w nie inwestować beznamiętnie. Niemniej jednak monety wymagają pasji i zaangażowania. Okazuje się, że do numizmatyki potrzeba również ogromnej wiedz i doświadczenia. Nie można bowiem tak szybko nauczyć się rozpoznawania np. japońskich monet, a także rozróżniać ich daty i miejsca produkcji. Niemniej jednak trzeba przygotować się na to, że numizmatyka jest wyjątkową. Nie opiera się ona bowiem na inwestycji w typie "zapłać i zapomnij". Numizmatyka zobowiązuje przede wszystkim do stałego pogłębiania swojej wiedzy. Niezbędne okazuje się również baczne śledzenie aktualnych trendów na rynku i sytuacji z monetami. By nazywać się numizmatykiem trzeba również świetnie orientować się świetnie z rodzajach stempla czy kojarzyć nawet najważniejsze mennice. Niezbędna okazuje się wiedza z zakresu serii numizmatycznych, a także rozeznanie w nakładach i rocznikach. Trzeba więc bezbłędnie rozróżnić monety pochodzące z czasów rzymskich od tych, które pochodzą z czasów frankijskich i odwrotnie. Kolejno trzeba rozróżniać surowce użyte do produkcji monet i orientować się w podstawowych pojęciach. Jak więc można zauważyć, numizmatyka jest piękna, ale jednocześnie niezwykle wymagająca. Inwestycje, o ile zostaną przeprowadzone z głową, mogą okazać się niezwykle sukcesywne, a pasja kolekcjonerska, z pewnością będzie miała okazję do tego, by się stale rozwijać.

Gdzie można nabyć monety kolekcjonerskie?

Monety kolekcjonerskie niestety nie nabywa się na targu czy w zwykłym sklepie. Można za to je kupić w:

  • towarzystwach numizmatycznych- są to miejsca, w których nie tylko można nabyć monety kolekcjonerskie, ale także skorzystać z rad i wskazówek o wiele bardziej doświadczonych już numizmatyków.
  • sklepy numizmatyczne i aukcje- sklepy numizmatyczne nie są jeszcze w naszym kraju tak popularne, jednak oferują one głównie sprzedaż internetową. Co więcej monety kolekcjonerskie można nabyć na aukcjach, gdzie najczęściej spotyka się niezwykle wartościowe okazy numizmatów i nie ma ryzyka, że kupuje się monetę nieoryginalną.
  • zakup u emitenta- mennice są chyba jednym z najpopularniejszych punktów, w których można zdobyć monety kolekcjonerskie, dodatkowo z certyfikatem ich autentyczności.

3 najdroższe monety świata

Monety kolekcjonerskie mają ogromną wartość. Oczywiście jest ona podyktowana wieloma warunkami i uzależniona od wielu czynników. Jednak w historii świata kolekcjonerskiego, można wyróżnić 3 najdroższe monety, które pozostają w sferze marzeń każdego numizmatyka. Tak więc do najdroższym monet na świecie zalicza się:

  • Flowing Hair Silver/ Coper Dollar- to moneta kolekcjonerska z 1794 roku. W 2013 roku jej sprzedaż osiągnęła zawrotną sumę 10 milionów dolarów. To jedna z najważniejszych monet na świecie wyprodukowana przez Mennicę Stanów Zjednoczonych. Umieszczono na niej popiersie Wolności.
  • Brasher Doubloon- to moneta z 1787 roku, wyprodukowana przez niezwykle utalentowanego złotnika Ephariama Bashera, który próbował przekonać cały Nowy Jork do używania monet miedzianych, zamiast złotych.
  • Saint- Gaudens Double Eagle- to moneta z 1907 roku, która również warta jest fortunę. Cechuje ją niezwykle skomplikowany wzór, który uprościła nieco Mennica Amerykańska.
Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl