Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog chmura tagów
Oszuści na rynku złota – jak sobie z nimi radzić?
Oszuści na rynku złota – jak sobie z nimi radzić?

Złoto jest synonimem dobrobytu. Wielu z nas kupuje je jako zabezpieczenie oszczędności. Dla zakochanych złote obrączki są pięknym symbolem ich uczucia, a dla niektórych stanowi po prostu dodatek do codziennej garderoby. Niezależnie od powodu, który skłonił Cię do zakupu tego drogocennego kruszcu, pojawia się pewne pytanie – czy złoto jest prawdziwe? Dowiedzmy się więc jak sprawdzić autentyczność złota.

Dlaczego złoto bywa przedmiotem fałszerstw? 

Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, możemy natknąć się na nieuczciwych sprzedawców, którzy będą chcieli wzbogacić się kosztem naszej niewiedzy. Ogromny popyt na złoto powoduje, że szczególnie często staje się ono przedmiotem fałszerstw. Aby więc nie wyrzucić naszych pieniędzy w błoto i uniknąć rozczarowania trefnym towarem, przed zakupem warto sprawdzić autentyczność złota. Może nam w tym pomóc wprawne oko złotnika, specjalistyczne testy wykonywane przy użyciu profesjonalnego sprzętu, ale także proste, domowe metody. Opcji jest wiele, dowiedzmy się, więc czegoś o wybranych sposobach na sprawdzenie autentyczności złota.

Dlaczego autentyczność złota jest tak ważna? 

W Polsce handel wyrobami złotymi reguluje prawo probiercze. Oznacza to, że jeżeli chcemy sprzedawać biżuterię lub sztabki złota w sposób zgodny z prawem, złoto musi zostać poddane specjalistycznym badaniom. Potwierdzeniem jakości stopów jest oznaczenie ich za pomocą znaków probierczych. Z takiego symbolu możemy odczytać rodzaj metalu szlachetnego, próbę oraz miasto, w którym wykonano oznaczenie. W przypadku, gdy sprzedamy złoto wątpliwej jakości, a kupujący poddając zakupiony towar badaniom podważa autentyczność sztabki złota – prawo będzie stało po jego stronie. Będzie on mógł odstąpić od umowy sprzedaży, a nas, w najgorszym wypadku, spotka odpowiedzialność karna. 

Jak sprawdzić autentyczność złota w sposób specjalistyczny?

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych ze sprzedażą podrobionego złota lub żeby po prostu mieć pewność, że wyrób, który zakupiliśmy był wart swojej ceny, możemy dokonać jego analizy. Do wyboru mamy kilka metod sprawdzania autentyczności złota – część z nich jest możliwa do przeprowadzenia w warunkach domowych, bazujemy bowiem na cechach fizycznych złotych monet i sztabek, takich jak rozmiar czy obecność właściwości magnetycznych. Jeżeli mamy do dyspozycji odpowiednik kontrolowanego wyrobu, którego autentyczność nie budzi wątpliwości, metodą wzrokową możemy ocenić ich podobieństwo. 

A jak sprawdzić autentyczność złota w sposób profesjonalny? Metody eksperckie pozwalają na skontrolowanie kruszcu przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Przyjrzyjmy się bliżej kilku metodom, które ułatwią nam na ocenę autentyczności złota.

Sposób pierwszy – test kwasowy

To metoda określania autentyczności złota jest stosunkowo prosta w wykonaniu, stosuje się ją zazwyczaj do sprawdzenia, czy złota biżuteria faktycznie utrzymuje czystość zadeklarowaną na znaku probierczym. Czystość złota wyrażana jest przez wartość próby, która określa jego zawartość w stopie. 

Złoto najwyższej czystości, czyli o próbie 1000 jest zbyt miękkie, aby można było z niego produkować trwałe wyroby. Miesza się je więc z mniej szlachetnymi metalami, uzyskując stopy o mniejszych próbach. Każda taka mieszanka ma inne właściwości, do każdej dobierany więc jest inny kwas testowy, który następnie nanosi się na specjalnie w tym celu lekko zarysowaną powierzchnię biżuterii. W przypadku potencjalnie fałszywego złota, rysa blednie po zetknięciu z kwasem.

Sposób drugi – test magnetyczny 

Do przeprowadzenia testu magnetycznego złota będziemy potrzebować magnesu o dużej mocy. Złoto co prawda jest metalem, ale jego interakcja z magnesem wygląda inaczej niż moglibyśmy się tego spodziewać – jest ono przez magnes odpychane. Więc jeśli Twoje złote monety chętnie przyczepiają się do niego, to znaczy, że coś jest z nimi nie tak. 

Sposób trzeci – analiza fluorescencji rentgenowskiej 

Analiza fluorescencji rentgenowskiej polega na analizie promieniowania rentgenowskiego odbitego od powierzchni złota, które poddajemy badaniu. Jest to metoda dająca bardzo dokładne wyniki, jednak ma też spore ograniczenie. Jeśli warstwa złota pokrywająca fałszywe wnętrze jest wystarczająco gruba, nie będziemy w stanie wyłapać oszustwa. 

Sposób czwarty – analiza przy użyciu ultradźwięków

Kto by pomyślał, że tak dobrze znana nam z gabinetów lekarskich technologia USG, jest przydatna również w badaniu autentyczności złota? Aby przejść przez różne metale ultradźwięki potrzebują innego czasu, więc jeśli nasze złoto zawiera jakąś niepożądaną domieszkę, zaobserwujemy to na ekranie komputera. 

Jak widać istnieje co najmniej kilka sposobów, które są w stanie ocenić autentyczność złota. Wystarczy wybrać jeden z nich aby dowiedzieć się co trzymamy w swoich rękach i czy jest to prawdziwe złoto.

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl