Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Platyna inwestycyjna - czy warto w nią inwestować?
Platyna inwestycyjna - czy warto w nią inwestować?

Niepewna sytuacja będąca jednym ze znaków rozpoznawczych światowej gospodarki sprawia, że rośnie zainteresowanie wykupywaniem materiałów szlachetnych. Coraz częściej można usłyszeć, że może być to wyjątkowo bezpieczna metoda zabezpieczania kapitału. Najpopularniejszymi metalami tego rodzaju są, oczywiście, srebro oraz złoto. Do głosu dochodzą jednak również inne kruszce, a wśród nich – platyna inwestycyjna. Warto dowiedzieć się więc więcej na jej temat.

Platyna inwestycyjna - co warto wiedzieć?

Platynę odkryto dopiero w pierwszej połowie siedemnastego wieku, mamy więc do czynienia z kruszcem stosunkowo młodym. Co ciekawe, zaraz po odkryciu wcale nie cieszyła się ona szczególnie dużym powodzeniem. Nie znano jej zastosowań, nie wiedziano więc również, jak można ją wykorzystać. W pewnym momencie musiało jednak dojść do przełomu. Dziś więc platyna jest wykorzystywana choćby jako ważny budulec w przypadku elementów elektronicznych. Platyna jest też postrzegana jako tworzywo inwestycyjne, za pomocą którego można bezpiecznie i skutecznie budować kapitał. Jej cena ma te same właściwości, co cena srebra i złota – w krótszych odstępach czasu jej wartość jest więc stabilna. Co więcej, z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że po latach będzie generować zauważalne profity finansowe. Mając to wszystko na uwadze trudno dziwić się, że platyna jest ciekawym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego.

Monety platynowe - podstawowe informacje

Jedna z ważniejszych kwestii, która wymaga poruszenia wtedy, gdy mówimy o platynie inwestycyjnej dotyczy tego, jaka jej forma będzie najbardziej odpowiednia, gdy zechcemy inwestować w ten kruszec. Osoby, które nie mają dużego doświadczenia, stawiają przede wszystkim na platynę fizyczną, ta zaś może przybierać zarówno postać monet, jak i sztabek.

Monety platynowe zwracają na siebie uwagę z przynajmniej kilku powodów. Wskazując ich największą zaletę wypada przy tym wspomnieć o ich płynności. Rynek platyny inwestycyjnej nie jest tak duży, jak doskonale nam znane rynki złota oraz srebra. Należy więc liczyć się z tym, że spieniężenie pozyskanych przez nas zasobów również nie będzie tak proste, jak w tamtym przypadku. Jeśli więc zależy nam na dość szybkim pozbyciu się zasobów, gdy pojawi się taka konieczność, upłynnienie monet platynowych z pewnością stanie się łatwiejsze niż upłynnienie sztabek. Plusem monet platynowych jest również to, że ich identyfikacja pod kątem autentyczności jest łatwiejsza niż identyfikacja sztabek. Ponownie jest to doskonała wiadomość dla tych osób, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia jako inwestorzy.

Platynowe sztabki - dla kogo taka inwestycja?

W przeciwieństwie do monet, platynowe sztabki mają nie tylko znacznie większą wartość, ale i nieco większe ograniczenia związane z prawem podatkowym. Może się wydawać, że są przez to mniej atrakcyjne. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Ich zwolennicy podkreślają, że inwestując w nie można znaleźć ujście dla dość dużego kapitału. Co więcej, sztabki ułatwiają nie tylko jego przechowywanie, ale i transport, który w innych okolicznościach byłby skomplikowany. Często zwraca się też uwagę na to, że przechowywanie sztabek bywa mniej skomplikowane niż przechowywanie monet. Lista ich budzących zaufanie producentów także jest stosunkowo krótka, nie trzeba wiec obawiać się o to, że kupując je z rozwagą padnie się ofiarą oszustwa. Wartość sztabek uzasadnia zainteresowanie się nimi przede wszystkim wtedy, gdy udało się nam już zdobyć pewne zaplecze finansowe.

Uncja platyny a cena platyny - jak to rozumieć?

Cena platyny jest uzależniona od wielu czynników. Na szczególne zainteresowanie zasługuje jednak w tym kontekście sytuacja ekonomiczna i polityczna w RPA. Nie może być zresztą inaczej, bo właśnie to państwo jest obecnie największym producentem platyny na świecie. Próbując samodzielnie przewidzieć wahania cen platyny na rynku warto mieć też na uwadze koniunkturę w branży motoryzacyjnej i sam popyt na ten metal szlachetny dający o sobie znać w różnych inwestycjach. Obowiązująca na giełdach cena platyny jest podawana w uncjach, choć zwykle możemy znaleźć również jej przeliczenie na gramy ułatwiające oszacowanie wartości posiadanych przez nas sztabek lub monet.

Jak inwestować w platynę?

Bez względu na to, czy chcemy inwestować w platynowe monety, czy też w sztabki, pamiętajmy o własnym, bezpieczeństwie oraz o bezpieczeństwie transakcji jako całości. Mając to na uwadze nie należy korzystać z punktów sprzedaży niewiadomego pochodzenia. Nie jest to zresztą wcale konieczne, bo w naszym kraju nie brakuje miejsc wartych zaufania. Jednym z nich jest Mennica Krakowska.

 

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl