Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Blog chmura tagów
Złoto a inflacja-co warto wiedzieć? Czy warto inwestować?
Złoto a inflacja-co warto wiedzieć? Czy warto inwestować?

Myśląc o swojej przyszłości warto pomyśleć o zakupie złota. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie, a wiele przemawia za tym, że nawet bardziej bezpieczne niż inwestowanie np. w nieruchomości które mogą zostać zniszczone podczas wojny, znacjonalizowane lub opodatkowane. Złoto można przechować w sytuacji największego zagrożenia nawet przy sobie. Złoto można ukryć nawet przed rządem. Wiele historycznych wydarzeń potwierdziło jego wartość. Jednym z nich jest np. wywóz złota z Niemiec przez SS-manów po drugiej wojnie światowej. Okazało się, że złoto jest tym ostatnim bastionem majątkowym w sytuacji kończącej pewien okres.

Inflacja rośnie a złoto wzbudza zainteresowanie!

Przez ostatnie lata, zauważyć można pewną tendencję dotyczącą zainteresowaniem inwestycji w złoto. Oczywiście chodzi o kryzys z 2008 roku. Kiedy pękneła bańka nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, wielu inwestorów poważnie interesowało się tym, aby swoje aktywa zamrozić w złocie. Złoto budziło wtedy respekt, pomimo jego charakterystycznej stopy zwrotu, zabezpieczało majątek ulokowany w gotówce, która zjadała inflacja, a także było sposobem na zmniejszenia ryzyka inwestycyjnego w dłuższym okresie. Z ta samą sytuacją zmierzyliśmy się w okresie pandemii oraz wojny na Ukrainie. Zawiedzeni swoimi błędami rentierzy lub inwestorzy kryptowalut, z powrotem zaczęli wierzyć w stabilność złotego kruszcu.

Czy posiadanie złota opłaca się w inflacji?

Jeśli jesteśmy posiadaczami złota, to podczas inflacji korzystamy z tej dobrej dla nas sytuacji. W Polsce mamy do czynienia z relacją złotówki do dolara. Dolar wpływa na cenę złota. Jak widać na przykładzie kryzysu energetycznego, nasza złotówka w stosunku do dolara bardzo mocno spadła. Złoto natomiast utrzymuje kurs związany z dolarem. Złoto więc chroni nasz majątek przed inflacją.

Dlaczego inflacja wpływa na cenę złota?

Inflacja wpływa na cenę złota, ponieważ podczas kryzysu wielu inwestorów kieruje swoje upodobania dla zachowania wartości swoich środków w złocie. Rośnie wtedy cena złota, za która powstaje chwilowa bańka cenowa na złocie. Po wygaszeniu kryzysu środki są sprzedawane i upłynniane. W krótkiej perspektywie stracimy wtedy na tej inwestycji, natomiast w dłuższej jesteśmy zabezpieczeni przed tym. Pamiętajmy, aby złoto kupować zawczasu, podczas hossy.

Ceny złota podczas inflacji-przegląd najważniejszych wydarzeń

Ceny złota zmieniały się pod wpływem globalnych wydarzeń na świecie, a także w naszym kraju. Mieliśmy system gierkowski w którym inwestowano wszystko na kredyt co wpłynęło na wielka inflację. Później mieliśmy chaotyczne lata 90, czyli okres zmierzenia się z rzeczywistością. Wtedy właśnie odczuliśmy skutki spłaty naszych długów. Później mieliśmy w Polsce czas na pompowanie gospodarki ogromnymi pieniędzmi z Unii Europejskiej oraz kredytów niskooprocentowanych. Kryzys w 2008 roku nie odbił się na Polsce mocno, lecz ten z 2020-2022 już tak. W każdym z tych okresów dla Polskiej gospodarki cena złota poszybowała w górę. Kto inwestował długoterminowo nie zawiódł się. Cena złota mimo 10-20-letnich okresów spadkowo wzrostowych utrzymuje swoja wartość niezależnie od wydarzeń i inflacji.

Polityka pieniężna w Polsce

Polityka pieniężna w Polsce ma różne zadania. Jednym z nich jest stabilizacja cen. Rząd chce zrobić wszystko, aby wyhamowywać inflację. Jest to zadanie bardzo trudne. Polska rzeczywistość opiera się niestety na łagodzeniu skutków swoich złych decyzji. Oszczędność nie jest wpisana w polityce, a to niestety wpływa na gospodarkę w długim terminie. Decyzje polityczne opierają się głównie na zaspokajaniu swoich politycznych celów na lata rządów. Polska polityka nie patrzy na gospodarkę w perspektywie długoterminowej. Podczas koniunktury środki rozdaje się na cele społeczne, nie myśląc o zachowaniu ich na te złe czasy. 

Co o kondycji złota mówią reakcje banków centralnych?

Banki centralne patrzą pod kątem ich polityki właśnie na złoto. Dlaczego? Rządy w wielu miejscach na świecie kreują majątek na niskoprocentowym kredycie, kiedy bańka pęka cena złota idzie mocno w górę. Jest to sygnał, aby podnosić stopy procentowe w górę. Złoto jest kluczową długoterminową inwestycją odzwierciedlającą sytuację globalnej gospodarki stąd reakcje banków centralnych na złoto jest faktem niepodważalnym.

O czym pamiętać inwestując w złoto? 

Przy inwestowaniu w złoto należy pamiętać o trzech głównych wadach tego typu inwestycji. Pierwsza zasadniczą wadą jest to jak je przechowywać. Jeśli kupujemy złoto fizycznie w postaci sztabek lub złotych monet, narażamy się na kradzież. Średni czas włamań w Polsce wynosi 10-15 minut. Aby uniknąć kradzieży zapewnijmy naszej inwestycji solidnej kryjówki w domu, tak, aby potencjalni włamywacze nie pomyśleli o tym, żeby kuć ściany w naszym domu lub sprawdzać książki w naszej biblioteczce. Unikajmy więc trzymania złota w miejscach łatwo dostępnych typu szafki itp. Można też pomyśleć o skrytce bankowej, ale musimy mieć na uwadze koszty. Drugą wadą tej inwestycji jest brak dywidendy. Nie możemy się jej spodziewać. Trzecią wadą jest po prostu to, że złoto jest sprzedawane przez różnego rodzaju oszustów, którzy niekoniecznie uczciwie podchodzą do naszej inwestycji.

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl