Gdy inflacja pochłania oszczędności znajdujące się na koncie, a czasy są niespokojne, większość osób szuka alternatywy dla ulokowania swoich środków. Ci, którzy posiadają więcej gotówki chętnie inwestują w nieruchomości, które rok do roku nie tracą na wartości, a wręcz przeciwnie – większość z nich jeszcze zyskuje dzięki wzrostowi cen, a jeszcze jest w stanie przynosić comiesięczny dochód jak np. mieszkanie na wynajem. Jeśli jednak nie chcemy bawić się w kupno, wynajem, czy obrót nieruchomościami to możemy zająć się inwestowaniem w złoto. To jedna z najstabilniejszych inwestycji, która sprawi, że jeśli się nie wzbogacimy, to na pewno nie stracimy, a w dobie bardzo wysokiej inflacji to bardzo ważny wskaźnik. Inwestycja w złoto to pewna lokata kapitału w niepewnych czasach. Szczególnie warto zainteresować się złotem inwestycyjnym. Oczywiście złote łańcuszki czy inne wyroby są również wartościowe, jednak złoto inwestycyjne charakteryzuje się kilkoma wyznacznikami.
Złoto inwestycyjne co to takiego?
Czym jest złoto inwestycyjne opisuje ustawa od towarów i usług i tak według niej złotem inwestycyjnym możemy nazywać:
- sztabki złota o próbie 995 – jedna z najpopularniejszych form inwestycji w złoto,
- złote monety o próbie 900, które zostały wybite po 1800 roku i były lub są nadal obowiązującym środkiem płatniczym w danym kraju. Złote monety traktowane jak złoto inwestycyjne mogą być sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.
- złoto w papierach wartościowych – inwestycja mogąca przynieść zysk nawet wtedy, gdy wartość złota spada, poprzez wypłacanie dywidendy przez dobrze zarządzane spółki.
ZOBACZ złoto inwestycyjne w Mennicy Krakowskiej. W co możesz zainwestować?
Co warto wiedzieć złoto inwestycyjne nie podlega podatkowi VAT, dzięki czemu można traktować je jako walutę, a nie surowiec. Jeśli chcemy zakupić złoto inwestycyjne warto korzystać z zaufanych źródeł, takich jak mennice i sprawdzeni sprzedawcy. Dokonując zakupów internetowych należy obowiązkowo sprawdzić sprzedawcę, poczytać opinie na jego temat i dokładnie wczytać się w opis produktu, aby nie paść ofiarą oszustwa.
Złoto inwestycyjne w postaci sztabek czy monet powinno mieć oznaczonego producenta, być zapakowane w szczelne opakowanie, oraz mieć zaznaczoną specyfikację sztabki – gramaturę, zawartość złota, i unikalny numer przypisany do każdej sztabki czy monety. Zapakowanej sztabki czy monety absolutnie nie należy otwierać – należy przechowywać ją w oryginalnym opakowaniu.
Dlaczego inwestycje w złoto uważane są za bezpieczne?
Inwestycje w złoto uważane są za bezpieczne i rentowne ze względu na co najmniej kilka faktów. Złoto już w starożytności uchodziło za bardzo stabilny środek płatności i sposób lokowania kapitału. Ponadto złoto to bardzo uniwersalna waluta, którą można spieniężyć praktycznie w każdym kraju. Złoto z certyfikatem cieszy się zaufaniem kupców, dlatego w razie problemów można będzie szybko spieniężyć zakupiony kruszec.
Ważna jest także dywersyfikacja dochodów. Wszyscy doradcy finansowi są zgodni, że najlepiej pozyskiwać dochody z różnych źródeł, wtedy gdy jedno źródełko „wyschnie” inne nadal będą działać. Złoto staje się także towarem deficytowym. Szczególnie na azjatyckich rynkach znajduje się coraz mniej złota, a co za tym idzie staje się ono bardziej deficytowe. Im mniej złota na rynku, tym bardziej wzrasta jego wartość.
W czasach, gdy szaleje inflacja, a lokaty i ceny akcji zaczynają spadać, naturalne jest, że inwestorzy zaczynają szukać innych lokat kapitału. Specjaliści przyznają, że najlepiej, aby inwestycje w złoto stanowiły od 5 do 15% wartości portfela, co zapewnia stabilizację i zwiększa zyski. Co więcej złoto skutecznie zabezpiecza inwestorów przed spadkiem ceny dolara. Osłabienie amerykańskiej waluty jest szczególnie korzystne dla osób posiadających obcą walutę – wtedy złoto staje się dla nich tańsze, a ten szlachetny kruszec także jest wyceniany właśnie w dolarach.
CZYTJ TAKŻE: Ceny złota 2021: trendy prognozy >>>