Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Korzyści z oszczędzania w złocie dla dzieci
Korzyści z oszczędzania w złocie dla dzieci

Naukę oszczędzania warto zacząć już w najmłodszym wieku, a złoto jest jednym z narzędzi, które z jednej strony pozwala nauczyć się oszczędzać, a inwestycja w nie jest dodatkowo wysoce opłacalna. Co warto wiedzieć na temat oszczędzania? 

Oszczędzanie w złocie: podstawowe pojęcia

Im głośniej mówi się o problemach gospodarczych i możliwym kryzysie, tym droższe jest złoto. W oczekiwaniu na spadki na rynkach dużą zmienność kursów walut i nowe sankcje gospodarcze popyt na ten metal rośnie. 

Złoto można podzielić na dwie duże grupy aktywów: fizyczne i papierowe. W pierwszym przypadku oznacza to kupowanie metalu w sztabkach złota lub monet w drugim — handel pochodnymi instrumentami finansowymi powiązanymi z ceną aktywów bazowych.

Złoto w sensie fizycznym to np. wlewki. Można je kupić całkowicie legalnie w prawie każdym banku. Przy zakupie złota dołączany jest akt, który wskazuje nazwę metalu, próbkę, wagę, numer sztabki, ilość, datę, imię i nazwisko kupującego oraz przedstawiciela banku. Z reguły złoto inwestycyjne różni się od złota jubilerskiego właśnie jego rozkładem, czyli stosunkiem złota do zanieczyszczeń i innych metali. W złocie jest to 999 do 1. Biżuteria jest zwykle wykonana ze złota 585, czyli w kilogramie stopu będzie 585 gramów czystego złota. W przypadku instrumentów finansowych opartych na złocie są to np. akcje kompanii górniczych wydobywających złoto.

Złoto fizyczne a złoto inwestycyjne — co warto wiedzieć?

Złoto fizyczne to sztabki złota, monety wykonane z tego kruszcu oraz biżuteria. Obecnie sztabki złota są dostępne w rozmiarach od 1 grama do kilograma i od 1 do 100 uncji trojańskich. Kilobary złota to największy format na detalicznym rynku inwestycyjnym. Z kolei złote monety, które były prawnym środkiem płatniczym, w przeszłości uważane za monety bulionowe. Dziś dla inwestorów wybijane są na bazie pełnej uncji trojańskiej monety inwestycyjne ze złota o wysokiej czystości (złoto rafinowane). Cena tych monet zależy od ceny kasowej metalu szlachetnego, a nie od ich wartości artystycznej.

Wszystko, co zawiera ten szlachetny metal, można nazwać złotem. Ruda złota prosto z ziemi, płatki w korytach rzek, biżuteria czy zegarki. Wszystko to jest niewątpliwie złotem. I odwrotnie, złoto inwestycyjne to przedmiot o dużej zawartości metalu szlachetnego, od którego zależy jego wartość – jego kształt nie ma większego znaczenia. Nawet biżuteria z 24-karatowego złota nie jest uważana za inwestycję, ponieważ znaczna część jej wartości zależy od jej kształtu. Kiedy zmienia się moda, kosztuje mniej, nawet jeśli cena metalu szlachetnego pozostaje taka sama.

Dlaczego warto inwestować w złoto dla dzieci?

Wielu rodziców, którzy chcieliby nauczyć swoje dziecko oszczędzania, decyduje się na założenie im konta, na które wpływają oszczędności. W ten sam sposób działa inwestowanie w złoto. Taki sposób oszczędzania wbrew pozorom nie wymaga olbrzymich nakładów finansowych. W praktyce złoto mogą kupować drobni inwestorzy, a nawet dzieci za pośrednictwem swoich opiekunów. Możesz kupić sztabki o masie kilku gramów, które kosztują maksymalnie kilkaset złotych. Jednocześnie dziecko ma poczucie, że jego oszczędności zostały ulokowane w czymś namacalnym, co nie traci swojej wartości i jest ponadczasowe.

Ochrona przed inflacją i utratą wartości pieniądza

Wraz ze wzrostem inflacji gotówka traci na wartości – za tę samą kwotę można z czasem kupić mniej towarów. Wraz z tym wzrasta wartość aktywów materialnych, takich jak złoto. W dłuższej perspektywie prawie wszystkie główne waluty straciły na wartości w stosunku do złota.

Złoto staje się kołem ratunkowym w okresach hiperinflacji, kiedy pieniądz traci na wartości w galopującym tempie. Złoto też często rośnie w cenie, gdy akcje spadają, więc jest używane jako zabezpieczenie — na wypadek załamania się rynków akcji.

Długoterminowa stabilność i wzrost wartości złota

Złoto to stabilna i pewna inwestycja. Obecnie wiele banków centralnych zwiększa swoje zasoby złota. Wydobycie złota, a także zagospodarowanie nowych złóż złota i ich eksploracja jest procesem kosztownym i złożonym technologicznie. Procesu wydobycia złota nie da się zwiększyć/zmniejszyć jedną decyzją rządu, tak jak ma to miejsce w przypadku wydobycia ropy. W przeciwieństwie do pieniądza papierowego/elektronicznego złota nie można drukować/emitować. Według przybliżonych szacunków na każdego mieszkańca naszej planety w całym okresie wydobycia złota na całym świecie wydobyto mniej niż 1 uncję.

Wartość dowolnego aktywa w określonym czasie zależy od stosunku społeczeństwa do niego. W momencie pojawienia się ryzyka finansowego lub geopolitycznego, elementy ekonomiczne (kurs waluty, cena akcji, wartość surowca) poszczególnych krajów, regionów mogą znaleźć się pod ich wpływem. Cena złota jest zaś niezależna, a konflikty wojenne, inflacja, załamanie gospodarcze, tylko zwiększa jego wartość.

Zabezpieczenie finansowe dla przyszłych celów edukacyjnych lub życiowych dzieci

Inwestycja w złoto jest bezpieczna, a także długoterminowa. Możesz w ten sposób zabezpieczyć potrzeby edukacyjne dzieci. Opłacić za kilka lat szkołę średnią lub studia.

Jak rozpocząć oszczędzanie w złocie dla dzieci? Zakup złota — kiedy go dokonać?

Do czasu uzyskania pełnoletności dziecka, tym jesteś odpowiedzialny za jego oszczędności. Możesz wraz z dzieckiem i wspólnej dyskusji zdecydować czy chcecie kupić sztabki złota, czy np. lepszym rozwiązaniem nie będzie zakup monet, które dziecko może przechowywać w specjalnej skarbonce w domu.

Metody przechowywania i zabezpieczania złota dla dzieci

Możliwa jest inwestycja w fizyczne złoto, które będzie przechowywane w waszym domu – takim rozwiązaniem są wspominane już monety lub biżuteria, lub złoto może być przechowywane przez bank. To, które rozwiązanie wybierzesz, zależy wyłącznie od tego, jakich ustaleń dokonasz z dzieckiem.

Edukacja finansowa dla dzieci związana z inwestowaniem w złoto

Inwestycja w złoto to doskonały pretekst do edukacji dziecka, jeśli chodzi o inwestowanie i oszczędności. Inwestowanie w złoto wymaga zrozumienia procesów ekonomicznych, pojęć takich jak inflacja, stagflacja czy dostrzeżenie związków między sytuacją międzynarodową a gospodarczą. Warto już od najmłodszych lat edukować dziecko w tym zakresie. 

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl