Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog chmura tagów
Najbardziej znane monety bulionowe
Najbardziej znane monety bulionowe

Jeśli zdecydowałeś się na zakup złotych monet, ale nie jesteś pewien, którą wybrać, to w tym artykule znajdziesz listę najpopularniejszych złotych monet na świecie.

Monety bulionowe o największej wartości

W 1970 r. RPA kontrolowała 62% światowej produkcji złota. Ta wybitna pozycja pozwoliła RPA dyktować, jaka będzie przyszłość rynku złota. Przewidując koniec standardu złota, Rand Gold Refinery (największa rafineria na świecie) uznała, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie nowoczesnej monety bulionowej dla ogółu społeczeństwa. Tak więc w 1968 roku powstała pierwsza nowoczesna złota moneta inwestycyjna o wadze 1 uncji trojańskiej, która w 1970 roku weszła do publicznego obiegu. W latach siedemdziesiątych Republika Południowej Afryki cieszyła się niemal monopolistyczną pozycją na rynku złotych monet i jest prawie jedynym krajem, który nadal emituje standardową monetę o wadze 1 uncji. Jednak nadszedł czas, kiedy inne kraje zauważyły sukces monety południowoafrykańskiej i zaczęły bić własną. Dziś rola RPA w produkcji monet jest mniej widoczna, ponieważ należy do niej zaledwie 8% rocznej produkcji złota. Jednak monety bulionowe Krugerrand nadal zajmują szczególne miejsce w sercach inwestorów w złoto ze względu na swoją historię i innowacyjność. Jest to najbardziej znana współczesna moneta w obiegu, stanowiąca 1/5 monet wyprodukowanych od lat 70. XX wieku.

Nazwa Krugerrand pochodzi od Paula Krugera, prezydenta Republiki Południowej Afryki w latach 1883-1902. Od 1970 do 1979 wybito tylko 1 uncję, ale od 1980 r. wybito trzy inne odważniki (1/2, 1/4 i 1/10 uncji), co stanowi 20% z 60 milionów obecnie istniejących Krugerrandów. Krugerrand to 22-karatowa złota bulionowa moneta o bardzo rozpoznawalnej marce, po części dzięki Skaczącej Antylopie, która znajduje się na rewersie każdej monety.

Kanadyjczycy jako pierwsi zdali sobie sprawę z wielkiej popularności Krugerrandów w latach 70. XX wieku. i zaczęli tworzyć własne monety już w 1979 roku. Nie chcieli po prostu kopiować dzieł mieszkańców RPA, więc Kanadyjska Mennica Królewska stworzyła złotą monetę bulionową Liść Klonowy. Moneta ta stała się pierwszą nowoczesną monetą bulionową o próbie 24 karatów (99,9% zawartości czystego metalu), następnie zawartość złota wzrosła do 99,99% w 1982 roku, a następnie do 99,999% w 1998 roku. Liść Klonowy jest najpopularniejszą 24-karatową złotą monetą na świecie.

Chiny mają bogatą historię, pierwsze formy pieniądza pojawiły się na ich terytorium trzy tysiące lat temu.

Produkcja złotych monet bulionowych w Chinach rozpoczęła się w 1982 roku, kiedy firma Chinese Gold Coins Incorporation wprowadziła złotą monetę bulionową Panda 24K (czystość 99,9%) w czterech kategoriach wagowych: 1 uncja, 1/2, 1/4 1/10 uncji. Następnie rozszerzyli ofertę do 1/20 uncji i 1 grama w 1983 roku. Te kategorie wagowe zostały po raz pierwszy wprowadzone przez Chińczyków.

Moneta Amerykański Złoty Orzeł została stworzona w 1986 roku w czterech kategoriach wagowych (1 uncja, 1/2, 1/4 i 1/10 uncji) oraz 22-karatowym złotem. Podobnie jak w przypadku monety Republiki Tureckiej, czystość 22-karatowego złota (w połączeniu z ciężkimi stopami) nadaje monecie twardość i wytrzymałość, chroniąc ją przed szybkim zużyciem, zwłaszcza gdy była w szerokim obiegu jako waluta.

Mennica Stanów Zjednoczonych to jeden z najbardziej legendarnych producentów monet w historii.

Amerykański rynek złotych monet jest jednym z największych na świecie, a Stany Zjednoczone mają oficjalnie największe rezerwy złota na świecie, dzięki czemu American Eagle jest popularnym wyborem nawet poza geograficznymi granicami Ameryki.

Australia rozpoczęła produkcję nowoczesnych złotych monet bulionowych w 1987 roku za pośrednictwem Perth Mint. 24-karatowe monety miały próbę 0,9999 i były pierwotnie nazywane „Australian Nugget” (nugget - po angielsku, samorodek) i do 1990 r. bito różne wizerunki samorodków w następujących kategoriach wagowych (1 uncja, 1/2, 1/4, i 1 / 10 uncji). Od 1990 roku na rewersie australijskich złotych monet pojawiają się kangury, a nazwa monety została odpowiednio zmieniona.

Okazjonalne monety bulionowe

Jako początkujący kolekcjoner musisz zapoznać się z różnymi standardami, według których monety są bite, ponieważ wpłynie to na ich cenę i późniejszą wartość. Oprócz monet znajdujących się w obiegu mennice wybijają monety zgodnie z trzema różnymi standardami zarówno dla inwestorów, jak i kolekcjonerów. Złote monety bulionowe muszą mieć określone cechy, aby inwestycja się opłaciła.

Próba złotej monety musi wynosić co najmniej 22 karaty. Im wyższa czystość danej złotej monety, tym mniej stopów w postaci miedzi, a nawet srebra zawiera. Niektórzy inwestorzy preferują 24-karatowe złote monety, ponieważ obecność miedzi w monecie sprawia, że są one trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia. Moneta musi być rozpowszechniona (duża podaż). Rzadkie złote monety, których nie można nigdzie zdobyć, są zamieniane na monety numizmatyczne, które nie dosłownie nie „mieszczą” się w rynku. Jeśli rozważymy złote monety jako formę pieniądza, to musi być ich dużo, ponieważ niedobór prowadzi do tego, że tracą one swoją własność bycia pieniędzmi.

Złota moneta musi należeć do uznanej marki. Jednym z pierwotnych dążeń i powodów bicia złotych monet bulionowych było zbudowanie zaufania i stabilności w stosunku do złota. Złote monety przekształcają jednorodny towar w rzecz, która ma reputację, uznanie i pewien poziom oczekiwań. Podobnie jak większość marek na świecie, najlepsze marki złotych monet poświadczają próbę monety, wagę i jakość, to znaczy dotrzymują obietnic.

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • Kontakt: 500 486 122

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl