Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog chmura tagów
Wojna na Ukrainie a ceny złota i inwestowanie w złoto — co warto wiedzieć?
Wojna na Ukrainie a ceny złota i inwestowanie w złoto — co warto wiedzieć?

Wojna na Ukrainie, jak każde gwałtowne wydarzenie tego typu o zasięgu światowym, ma wpływ na ceny złota. Konflikt na Ukrainie i inflacja spowodowały gwałtowny wzrost popytu na złoto w pierwszym kwartale 2022. W ciągu trzech miesięcy światowy popyt na złoto wzrósł o 34% do najwyższego poziomu od trzech lat. Silny popyt na fundusze giełdowe złota (ETF) spowodował ogólny wzrost popytu na ten metal w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. Łączny wolumen za pierwszy kwartał również przekroczył pięcioletnią średnią wynoszącą 1 039 tys. ton. Ceny złota wzrosły w marcu 2022 do 2069 tys. USD/oz, zaledwie krok od rekordowego poziomu w 2020 roku.

Wpływ wojny na Ukrainie na ceny złota i rynek złota

Wojna na Ukrainie, groźba recesji gospodarczej, narastające ryzyko konfrontacji USA i Europy z Chinami. Wszystko to bezpośrednio wpływa na notowania złota. Ponadto znaczna część krajów rozwiniętych i rozwijających się jest na skraju prawdziwej recesji gospodarczej, a wiele banków centralnych aktywnie skupuje obecnie złoto do swoich rezerw, co wspiera notowania złota na rynku światowym.

4 banki centralne – Singapuru, Chin, Turcji i Indii – były głównymi nabywcami fizycznego złota w pierwszym kwartale 2023 roku. Na przykład w Singapurze wielkość netto zakupionych rezerw złota wyniosła 69 ton. Jednocześnie jej bank centralny posiadał łącznie 222 tony złota, czyli o 45% więcej niż na koniec 2022 roku. A Chiny zwiększyły swoje rezerwy złota o 58 ton do 2068 ton, co stanowi około 4% ich całkowitych rezerw złota.

Złoto jako bezpieczna przystań inwestycyjna

W niestabilnej sytuacji gospodarczej uczestnicy rynku często przenoszą punkt ciężkości ze zwiększania rentowności na zachowanie istniejącego kapitału. Jako jedno z narzędzi ochronnych wielu wybiera złoto. W tak niestabilnej sytuacji międzynarodowej złoto jawi się jako bezpieczna inwestycja. To tzw. prawdziwy zasób fizyczny, który można przechowywać w dowolnym bezpiecznym miejscu. Jest to opcja inwestycyjna i dla banków, jak też osób fizycznych, które nie ufają systemowi bankowemu.

Inwestować można i w złote sztabki i np. złote monety. Takie monety są wydawane dla numizmatyków i inwestorów, można je kupić w dużych bankach, specjalistycznych giełdach i katalogach. Do dyspozycji inwestorów pozostaje też bezosobowe konto metalowe, gdzie obrót finansowy prowadzony jest przy przeliczniku gramów złota. Możliwe jest też inwestowanie w złoto za pomocą kontraktów. Jeden kontrakt futures to kontrakt na zakup uncji złota. Ostatecznie jedną z najbardziej opłacalnych opcji inwestowania w metale szlachetne może być zakup udziałów w spółkach wydobywających złoto.

Ceny złota na Ukrainie przed wybuchem wojny

Ceny złota zaczęły wzrastać już na wieść o gromadzeniu się wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. Cena złota wzrosła wówczas do ponad 1900 USD za uncję, co stanowiło najwyższy poziom od 8 miesięcy. Następnie notowania złota spadły po rozmowach między sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem a rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, aby znowu wzrosnąć, kiedy Stany Zjednoczone poinformowały, że Rosja zebrała do 190 000 żołnierzy i nazwały to największą mobilizacją wojskową od czasów II wojny światowej. Rankiem 27 lipca, czyli 3 dni po inwazji Rosji na Ukrainę, cena złota wynosiła 1931 USD za uncję, a na zamknięciu poprzedniego notowania 1943 USD za uncję, bijąc rekord ustanowiony we wrześniu 2011 roku. Następnie w sierpniu ceny poszybowały w górę do 2028 dolarów.

Wpływ wybuchu wojny na ceny złota

Napięcia geopolityczne zawsze mają „pozytywny” wpływ na metale szlachetne. Zaostrzenie konfliktu na Bliskim Wschodzie spowodowało znaczny wzrost cen złota, konflikt USA – Iran również wpłynął na cenę złota. Tak samo stało się po wybuchu wojny między Rosją a Ukrainą.

Prognozy dotyczące cen złota w kontekście wojny na Ukrainie

Kluczowymi problemami światowej gospodarki w 2023 roku pozostają kryzys geopolityczny w Ukrainie, narastające problemy gospodarki USA oraz problemy sektora bankowego. Choć analitycy do tej pory ignorowali ten ostatni czynnik, nie traktując go poważnie, to właśnie sektor bankowy zapoczątkował globalne spowolnienie gospodarcze w 2008 roku. Zdaniem ekspertów branżowych, w 2023 roku ten czynnik pozostanie najbardziej wpływowy. Czynnik niestabilności w stosunkach między Chinami a Stanami Zjednoczonymi i wojna na terytorium Ukrainy z pewnością wpłyną dalej na wzrost cen złota.

Inwestowanie w złoto w czasach kryzysu

W okresie niestabilności gospodarczej i kryzysu inwestorzy szukają sposobów na zabezpieczenie swoich aktywów finansowych. Jednym z takich sposobów jest inwestowanie w metale szlachetne, w szczególności złoto i srebro. Jedną z głównych zalet inwestowania w złoto i srebro jest ich stabilność. W przeciwieństwie do innych rodzajów inwestycji, takich jak akcje czy obligacje, wartość metali szlachetnych wzrasta w czasach kryzysu.

Jak złoto radzi sobie w okresach niepewności i kryzysu

W okresach kryzysu i niestabilności, gdy ceny innych aktywów spadają, wartość złota i srebra ma tendencję do wzrostu. Kolejną zaletą inwestowania w złoto i srebro jest ich płynność. Metale szlachetne są zawsze poszukiwane na rynku, co pozwala szybko sprzedać je po okazyjnej cenie i zarobić. Ponadto inwestowanie w złoto i srebro może być dobrym sposobem ochrony inwestycji przed inflacją. Ponieważ wartość metali szlachetnych jest bezpośrednio związana ze stopą inflacji, inwestowanie w nie może pomóc w utrzymaniu siły nabywczej, gdy ceny innych towarów i usług rosną.

Korzyści i ryzyka związane z inwestowaniem w złoto

Od 8 marca do 24 kwietnia 2023 roku cena złota wzrosła o ponad 9%, w sytuacji, gdy amerykańska gospodarka zmierza w stronę recesji. W 2023 r. wolumen obrotu opcjami futures osiągnął rekordowe poziomy. Uważa się, że złoto dobrze radzi sobie w czasach kryzysu gospodarczego. Dla przykładu ostatni duży wzrost inflacji w Stanach Zjednoczonych miał miejsce w latach 1973-1979. W tym czasie inflacja wynosiła średnio około 8,8% rocznie, a rentowność złota osiągnęła 35% rocznie.

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl