Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog chmura tagów
Próby złota: oznaczenie i kategoryzacja
Próby złota: oznaczenie i kategoryzacja

Im głośniej mówi się o problemach gospodarczych i ewentualnym kryzysie, tym większego znaczenia jako narzędzie inwestycyjne nabiera złoto. W oczekiwaniu na spadki rynków dużą zmienność walut i nowe sankcje gospodarcze, rośnie popyt na ten metal.

Próby złota oznaczenie

Inwestycja w złoto jest niemożliwa bez zrozumienia pojęcia próby złota. To oznaczenie, które wskazuje stosunek czystego złota do zanieczyszczeń w stopie. Metal składający się w 100% złota jest bardzo miękki. Tak bardzo, że możesz go zmiażdżyć palcami. Dlatego w biżuterii i wielu innych branżach stosuje się stop złota z ligaturami (dodatkami). Najczęściej jako dodatek stosuje się miedź. Nadaje sztabkom twardość i czerwony odcień. Ten rodzaj stopu był szczególnie popularny dawniej.

  • Cynk - zwiększa płynność materiału. Przy pewnym procencie w stopie może nadać szmaragdowy odcień.
  • Platyna. Podnosi temperaturę topnienia, nadaje złocie szczególny połysk.
  • Srebro. Zwiększa właściwości odlewnicze, nadaje produktom twardość i rozjaśnia złoto.
  • Nikiel. Utwardza stop, chroni przed korozją. Nadaje złotym jasnym odcieniom.
  • Paladium. Zwiększa temperaturę topnienia, sprawia, że metal jest bardziej plastyczny. Stop ma jasny odcień.

Liczby opisujące próbkę wskazują stosunek części złota do procenta dodatków.

Istnieją 4 systemy określania czystości złota.

Najbardziej popularne są te metryczne i karatowe, do których jesteśmy przyzwyczajeni (stosowane w Europie i USA). System metryczny pokazuje, ile złota zostało zużyte na 1 kg stopu. Na przykład, jeśli wskazano próbę 585, oznacza to, że podczas produkcji stopu zmieszano 585 gramów złota i 414 gramów ligatur. W systemie karatowym zapisy są utrzymywane w stosunku złota do 24 części stopu. Oznacza to, że 24k to czyste złoto. A 12k będzie odpowiadać 500 próbkom w systemie metrycznym.

Najpopularniejszą próbą jest oznaczenie 585 sztuk. Produkty o wartości oznaczenia 585 są wygodne w noszeniu na co dzień. Nie odkształcają się, są mało podatne na zarysowania, długo zachowują połysk, nie ciemnieją z upływem czasu i nie farbują skóry. Na przykład obrączka ślubna, może z łatwością wytrzymać wielokrotny, codzienny kontakt z wodą i detergentami. Jednocześnie plastyczność i trwałość 585-karatowego złota pozwala na wykonanie z niego biżuterii dowolnego wzoru.

750 to mniej powszechna próba ze względu na wysoki koszt. Jednak ma najlepsze właściwości odlewnicze. Wartość próby 750 jest najczęściej wykorzystywana przez znane domy jubilerskie do produkcji biżuterii luksusowej.

375 to ekonomiczna próba. Niska zawartość metali szlachetnych sprawia, że takie przedmioty są dostępne dla szerokiego grona nabywców. Niestety 375-karatowa biżuteria szybko traci swój blask. Aby odczytać próbkę, potrzebujesz szkła powiększającego. Rozmiar stempla jest bardzo mały. Z reguły znak znajduje się w niepozornym miejscu: na wewnętrznej części pierścionka, na uchwycie kolczyków w sztyftach, na łańcuszkach - na zapięciu lub pierścionku obok zapięcia. Stempel nanoszony jest laserem w Urzędzie Probierczym.

Jak kategoryzuje się złoto inwestycyjne?

W języku giełdowym metale takie jak złoto nazywane są aktywami obronnymi. Wynika to z ich nienaruszalności. Trudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym złoto lub platyna nagle zupełnie traci na wartości. Bez względu na to, co dzieje się na giełdach i rynkach walutowych, złoto zawsze można sprzedać szybko i po dobrej cenie. Złoto można podzielić na dwie duże grupy aktywów: fizyczne i papierowe.

Oznacza to kupowanie metalu na żywo lub handel instrumentami pochodnymi powiązanymi z ceną aktywów bazowych. Najpopularniejszą formą są oczywiście sztabki. Można je kupić całkowicie legalnie w prawie każdym banku. Sztabki od 1 grama do kilku kilogramów można znaleźć na wolnym rynku. Przy zakupie do złota dołączany jest akt, który wskazuje nazwę metalu, próbę, wagę, numer sztabki, ilość, datę, pełne imię i nazwisko nabywcy oraz przedstawiciela banku. Z reguły złoto inwestycyjne różni się od złota jubilerskiego rozkładem, to znaczy stosunkiem złota do zanieczyszczeń i innych metali. W sztabkach jest to 999 do 1. Biżuteria jest zwykle wykonana ze złota 585, czyli w kilogramie stopu będzie 585 gramów czystego złota. Do sztabki musi być dołączony certyfikat producenta. Bez tego bank odmówi odkupienia metalu.

Monety z metali szlachetnych są prawnym środkiem płatniczym: można nimi płacić nawet w supermarkecie lub restauracji. To sprawia, że inwestycje w takie złoto są bardziej opłacalne, jednak bank deklaruje swoją marżę w różnicy między ceną kupna i sprzedaży. Same monety mogą być inwestycją i kolekcjonowaniem. Te pierwsze są bite w dużych ilościach i same w sobie nie mają wartości. Ich wartość to metal. Złote monety kolekcjonerskie są produkowane w małych partiach i mogą znacznie przewyższać metal, z którego są wykonane. "Papierowe" złoto to personalizowane konta metalowe. Jest to konto bankowe, które wskazuje ilość metalu szlachetnego, który posiada klient, ale nie wskazuje jego cech fizycznych (próbka, sztabki, producent i inne). Możesz je otworzyć zarówno za złotówki, jak i oddając do banku sztabki złota lub innych metali szlachetnych. Koszty transakcji zawierane są tylko w różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży ustalonym przez bank.

Waluty

 

  • W SOBOTĘ ZAMKNIĘTE
  • SPRZEDAŻ ZŁOTA : 500 486 122
  • SKUP ZŁOTA : 12 4225396

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl